szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A tudományos csalások és a hamis tanulmányok elleni komolyabb fellépésre szólította fel Kínát a világ egyik legbefolyásosabb tudományos folyóirataként ismert The Lancet, miután két kínai kutatócsoport több tucatnyi tanulmányáról kiderült, hogy nélkülözik a hitelességet.

„Ahhoz, hogy teljesüljön Hu Csin-tao elnöknek az a célkitűzése, hogy Kína 2020-ra tudományos szuperhatalommá váljon, szigorúbb szabályozásra van szükség a tudományos feddhetetlenség terén” – szögezte le a hetente megjelenő brit orvosi folyóirat, amely szerint Kínának jelentős erőfeszítéseket kell tennie a jobb kutatási etika megteremtésére és a tudományos kutatások összehangolására.

A The Lancet figyelmeztetése azután látott napvilágot, hogy az Acta Crystallographica Section E című, nyitott internetes tudományos folyóirat kiterjedt csalásokat fedezett fel 2007-ben publikált kínai tanulmányokkal kapcsolatban. A kristálytani felfedezéseket taglaló értekezéseket két, a kelet-kínai Csiangszu (Jiangsu) tartományban lévő Csingkangsang (Jingggangshan) Egyetemen tevékenykedő kutatócsoport állította össze. Az előbbi 41, az utóbbi 29 tanulmányt tett közzé az internetes oldalon. A folyóirat szerint akár még több tanulmányról is kiderülhet, hogy hamis.

Az Acta Crystallographica Section E szabad hozzáférést biztosít a tudósok számára, a szerzők a publikálás költségeinek fedezésére 150 dolláros honoráriumot kapnak. A kínai tudósok igen termékennyé váltak az utóbbi időkben. A tudományos folyóiratokban 2008 óta közzétett 271 ezer tanulmány 11,5 százaléka kínai kutatók tollából származott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!