szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az osztrákok 72 százaléka szerint lenne még hely más pártoknak is pártrendszerükben - derült ki egy hétfőn ismertetett közvélemény-kutatásból.

A lakosság kilenc százaléka szerint lenne igény a palettán a jelenlegi parlamenti pártoktól jobbra elhelyezkedő, szélsőjobboldali pártra - írta a felmérésről beszámolva a Der Standard című lap. A jelek szerint ugyanennyi szavazatot lehetne nyerni a skála bal oldalán is. Tíz százalék szerint lenne terep egy olyan párt számára, amely az egyik meghatározó osztrák párttól, az Osztrák Szociáldemokrata Párttól (SPÖ) balra állna.

A számokat tekintve valójában nincs hiány pártokból Ausztriában, hiszen mintegy 800-at tartanak nyilván. A választók igényeinek már kevesebb felel meg közülük: az elmúlt két és fél évtizedben rendezett választásokon csak négy-öt került be a parlamentbe. A bejutáshoz a szavazatok legkevesebb négy százalékára van szükség.

A Market piackutató intézet felmérése szerint tíz százalék azoknak az aránya, akik maguk is szavaznának a gyakran idegenellenes jelszavakkal fellépő, populista Osztrák Szabadságpárttól (FPÖ) jobbra álló pártra, ha ismernének olyat. Egy ilyen politikai alakulat szavazótábora az FPÖ és az abból kivált, de valamivel mérsékeltebb Szövetség Ausztria Jövőjéért (BZÖ) szavazóiból állna.

Egy, magát az SPÖ-nél baloldalibbként meghatározó új pártra 11 százalék voksolna. Bár a választásokon régóta rendre indul az Osztrák Kommunista Párt (KPÖ) is, ennek nevét legtöbben a szovjet diktatúrával és a sztálinizmussal kapcsolják össze. Egy új baloldali párt főként az SPÖ és a Zöldek szavazói közül toborozhatna.

Még nagyobb lenne az igény egy új liberális pártra, az osztrákoknak 15 százalék szavazna rá. Jelenleg nincs a bécsi parlamentben magát kifejezetten ilyenként meghatározó frakció. Az 1993-ban alakult Liberális Fórum (LiF) csak két választáson szerzett mandátumot, s az elmúlt tíz évben egy-két százalékra apadt a támogatottsága.

A felmérés szerint a választók nem csak a politikai bal- és jobboldal fogalmaiban gondolkodnak. Huszonhat százalék gondolja úgy, hogy támogatna egy megfelelő programmal fellépő vállalkozói pártot, míg egy nyugdíjaspártot 18, a fiatalokat képviselő új pártot 15 százalék választana.

A Der Standard megállapítása szerint pártot alapítani meglehetősen könnyű Ausztriában, csak a holokauszt-tagadás és nemzetiszocialista eszmék terjesztése vagy helyeslése kizáró tényező. Ahhoz azonban, hogy egy kis párt valóban gyökeret verjen a pártrendszerben, többre van szükség, mégpedig markáns vezetőre és gyakori sajtószereplésre - mutatnak rá politikai elemzők.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!