szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az európai uniós közös célokhoz igazodva, várhatóan már júniusra nemzeti programokat, azon belül nemzeti célkitűzéseket is kidolgoznak az EU-tagállamok iránymutatásul a következő tíz évben folytatandó foglalkoztatási és versenyképességi politikához - jelentették be az EU-intézmények vezető képviselői pénteken, a tagországok állam- és kormányfőinek kétnapos találkozóját lezáró sajtótájékoztatón.

A résztvevők jóváhagyták az Európai Bizottság javaslatának nagy részét az úgynevezett EU 2020 stratégiára, de több kiemelt célkitűzésnél - így a szegénység csökkentésénél és az oktatás javításánál - kitörölték abból a számszerűsített vállalást. José Manuel Durao Barroso, a bizottság elnöke ugyanakkor kijelentette, hogy az uniós erőfeszítések és a nemzeti programok ezekre a területekre is ki fognak terjedni. "Az a célunk, hogy júniusra a nemzeti célkitűzések is készüljenek el ezeken a területeken, annak érdekében, hogy azok összhangban legyenek az európai célokkal" - hangoztatta Barroso. A teljes nemzeti programok a tervek szerint legkésőbb októberre állnak majd össze.

Az a tervezett követelmény, hogy a következő évtized végére emeljék 40 százalékra a felsőfokú képzésben részesülők arányát, elsősorban Németországnak okoz nehézséget, mert ott az oktatás tartományi hatáskörbe tartozik. Egyelőre több tagállam kivárást kért azzal a tervezett célkitűzéssel kapcsolatban is, hogy legkevesebb 20 millió uniós polgárt emeljenek ki a szegénysorsból. Herman Van Rompuy, az EU elnöke ugyanakkor leszögezte: a szegénység elleni harc hagyományosan hozzátartozik az uniós modellhez, így számok kitűzése nélkül is összehangolt intézkedések születnek e területen.

Az Európai Bizottság elfogadott javaslata szerint az EU 2020-ra a 20 és 64 év közötti korosztályon belül 75 százalékos foglalkoztatási arányt próbál elérni. Egy másik cél szerint kutatásra a bruttó nemzeti termék 3 százalékát kell fordítani, a szén-dioxid-kibocsátást pedig 20 százalékkal kell csökkenteni 2020-ig. A tavaszi brüsszeli EU-csúcsértekezlet második napja főleg a stratégia kidolgozásával foglalkozott. Emellett áttekintették a nemzetközi klímavédelmi tárgyalásokkal kapcsolatos fejleményeket, valamint a nemzetközi pénzügyi reformról júniusban tartandó torontói csúcstalálkozón képviselendő álláspontot. Utóbbival kapcsolatban több nyilatkozó azt hangoztatta, hogy a pénzügyi felügyeleti reformok tavalyi elfogadásával az unió elvégezte saját feladatát, így teljesértékűen kapcsolódhat be a nemzetközi erőfeszítésekbe.

 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Amerikai cégek itthon: célpontban a nukleáris üzlet is

Az atomenergiai kapacitások bővítése, a Nyugat-Dunántúlon megépülő nemzetközi cargo repülőtér kialakítása és a záhonyi logisztikai bázis fejlesztése iránt is érdeklődnek a Magyarországon új üzleti lehetőségeket kereső amerikai cégek - mondta a hvg.hu-nak Robert Peaslee, az USA budapesti nagykövetségének kereskedelmi tanácsosa.