szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Tegnap óta nem szivárog az olaj a Mexikói-öbölben megsérült mélytengeri olajkútból: a BP által tesztelt olajfogó berendezés eddig bevált, ami reményre adhat okot a szivárgás tartós elfojtásával kapcsolatban. Ám a hosszú távú megoldásra még várni kell, a jelenlegi lezárás is csak egy teszt része.

A BP honlapján követhető élő felvételeken pénteken sem látszott nyoma a korábbi erős olajszivárgásnak. Kent Wells, a cég alelnöke szerint minél tovább tart az újonnan felszerelt olajfogó tesztje, annál jobb, mert ez azt jelzi, hogy a szerkezet bírja az olaj nyomását.

A vállalat tegnap jelentette be, hogy elzárták a kútfejre szerelt új olajfogó utolsó szelepét is, ezután pedig helyi idő szerint délután 2.25-kor teljesen megállt a szivárgás. Az 5,5 méteres, 68 tonnás, csövekből és szelepekből álló berendezés tesztelése a korábbi tervek szerint 6-48 órát vehet igénybe. A nyomásadatokat hatóránként elemzik, és bármikor leállíthatják a tesztet, ha nem megfelelőek az eredmények. Leegyszerűsítve: ha magas marad a nyomás, az olajfogó fel tudja fogni az olajat, ha alacsonyabb, valamennyi olaj máshol kiszivárog.

A tesztelés után az olajfogót arra szeretnék használni, hogy fel is fogja a szivárgó olajat és a felszínen úszó – jelenleg kettő, később négy – hajóra továbbítsa. Ha mind a négy hajó munkába áll, a BP reményei szerint az összes szivárgó olajat be tudják gyűjteni – ennek a mennyiségét most napi 35 és 60 ezer hordó közé teszik.

Jelenleg több opció közül választhatnak a kormányzat és a vállalat szakemberei: az olajfogón keresztül újra hagyják folyni az olajat és összegyűjtik azt, a hurrikánok idejére ismét lezárva az olajfogó szelepeit vagy állandóan lezárva tartják a kutat. Ez utóbbira kevés az esély, de akármilyen döntés is születik, az olajfogó berendezés csak átmeneti megoldás lehet – írja a New York Times.

MTI/AP

Csütörtökön az amerikai elnök is „pozitív jelnek” nevezte a szivárgás elfojtását, ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy ez még csak a tesztelési fázis. A hatóságok és a cég szakemberei is óvatosságra intettek. Az új olajfogó berendezés felszerelése ugyanis csak ideiglenes megoldásnak számít. A BP két mentesítő fúrást kezdett oldalirányból azzal a céllal, hogy nehéziszap, majd cement lepumpálásával elzárják a mélyből feltörő kőolaj útját.

Három hónapja most először nem szivárog

A nyersolaj április 20-a óta ömlik a tengerbe, azóta, hogy felrobbant a BP által üzemeltetett Deepwater Horizon olajfúró kút. A balesetben 11 munkás halt meg. Azóta több százmillió liter nyersolaj szivárgott a Mexikói-öböl vizébe, a szennyeződés már mind az öt öböl menti amerikai szövetségi állam – Alabama, Louisiana, Mississippi, Florida és Texas – partjait elérte.

AP

A BP több módszerrel is próbálkozott, hogy elfojtsa a szivárgást és megszüntesse a szennyezést, de mindeddig egyik próbálkozás sem járt sikerrel. A robbanás után megindult olajszivárgás az eddigi legsúlyosabb amerikai környezetszennyezés. A katasztrófa elhárításának teljes költsége elérheti a 70 milliárd dollárt.

A jó hírre megugrott a BP árfolyama

Az olajfogó első sikerének hírére megugrott a BP részvényeinek árfolyama a New York-i tőzsdén, a piaci szereplők reményei szerint a kút lezárása a vállalat jövője szempontjából is pozitív fejlemény lehet.

MTI/AP

Hétfői összesítése alapján a társaság eddig 3,5 milliárd dollárt költött az olajkatasztrófa elhárítására és kárenyhítésre. Ezen felül megnyitják azt a 20 milliárd dolláros kártérítési alapot is, amelynek a felállítását a Barack Obamával folytatott júniusi tárgyalások után jelentették be.

A robbanás óta a BP piaci tőkeértéke nagyjából a felére, 104 milliárd dollárra csökkent, és a nagy nemzetközi hitelminősítők rontottak az adósbesorolásán. A megroggyant céget megkörnyékezte több versenytárs; legutóbb az amerikai Exxonról és a kínai PetroChináról terjedt el, hogy a BP felvásárlását fontolgatják.

Barack Obama a baleset után, május 27-én hathónapos moratóriumot hirdetett a mexikói-öbölbeli olajfúrásokra, de az elnöki rendelkezést jogi úton megtámadta több tucat vállalat, amely az olajfúró platformok ellátásával, az olajmunkások szállításával, illetve más, olajiparral összefüggő szolgáltatásokat végez. 

Egy amerikai bíró június 22-én hatályon kívül helyezte a tilalmat, ám a Fehér Ház július 12-én újabb moratóriumot hirdetett, amely november 30-ig érvényes. Ez az előzőtől abban tér el, hogy nem a fúrások mélységét, hanem az alkalmazott technológiát veszi alapul. A Fehér Ház abban reménykedik, hogy az új tilalom kiállja az igazságszolgáltatás próbáját.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Pellengérre állították a BP vezetőjét

A felelősség alóli kibújással vádolták meg amerikai törvényhozók a Mexikói-öbölben történt katasztrófával kapcsolatban a BP vezérigazgatóját akongresszusi meghallgatásán; a kétpárti össztűzben egy republikánus párti honatya rövid időre zavart okozott azzal, hogy bocsánatot kért a BP-től.

hvg.hu Világ

Kikhez csörgedeznek a BP olajpénzei?

Skizofrén helyzetbe kerültek a Mexikói-öböl olajszennyezésének kezelésével kapcsolatban azok az amerikai képviselők, akik kampányukhoz korábban legális anyagi támogatást kaptak a BP-től. A cég még az áprilisi fúrótorony-baleset után is több politikusnak utalt adományt.

MTI Világ

Elérte Európát az olajfolt-pánik

A mélytengeri olajfúrások leállítását sürgette az Északi-tenger térségében az Európai Unió energiaügyi biztosa a Mexikói-öbölben bekövetkezett olajkatasztrófára hivatkozva.