szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ez az önök 15 perce a hírnévre - mondta a közelgő magyar EU-elnökséggel kapcsolatban Alexander Stubb, a finn diplomácia vezetője a Külügyminisztériumban tartott külképviselet-vezetői értekezleten. A külügyminiszter, akinek rokonai magyarul is beszélnek, Orbánt a leendő magyar EU-elnökség "brókerének" nevezte.

A finn külügyminiszter ezzel Andy Warhol amerikai képzőművész híres mondására utalt, mely szerint a jövőben mindenki világhírű lesz 15 perc erejéig. Az EU-elnökség a legjobb időszak minden kormány számára, a kisebb vagy közepes országok pedig nagyobb jelentőséget nyernek, "ezt nagyon komolyan kell venni" - hangsúlyozta az értekezlet díszvendége. Finnország már két alkalommal, 1999-ben és 2006-ban is betöltötte az EU soros, fél évre szóló elnöki tisztét.

Kiemelte, hogy a sikeres EU-elnökség legfontosabb záloga a nemzeti egység. "Az elnökség országos projekt (...) itt a magyar márka kérdése forog kockán" - mondta, és arra figyelmeztetett: "ha el akarják szúrni az elnökséget, akkor beleviszik a belpolitikát".

A vendéget köszöntő Martonyi János külügyminiszter utalt arra, hogy egy friss felmérés szerint az életminőség Finnországban a legjobb a világon. "Meg kellene tudnunk, melyek az okok e mögött, mit tanulhatunk ebből a teljesítményből, amelyet Finnország felmutatott az utóbbi néhány évtizedben" - mondta. Megjegyezte, hogy a magyar és a finn nép közös nyelvcsaládhoz tartozik, "mi tulajdonképpen fivérek vagyunk". Alexander Stubb - aki megemlítette, hogy nagynénje magyar és unokatestvérei beszélnek magyarul - kifejtette: a sikeres elnökség "parancsolatai" közé tartozik az, hogy a Európai Uniót Brüsszelből, nem pedig a soros elnökséget adó ország fővárosából irányítják.

Arra is kitért: a politikusokat minden szinten be kell vonni az elnökségbe, függetlenül attól, hogy milyen politikai nézeteket vallanak. Fontosnak nevezte az alapos felkészülést, azt mondta, úgy érzékeli, hogy Magyarország jól felkészült. Hozzáfűzte, hogy minőségi szakemberekre van szükség, és ismerni kell az EU-intézmények rendszerét, amelyeket nem szabad félni használni, "jobb velük együttműködni". Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy "fel kell készülni a lehető legrosszabbra is", esetleges kedvezőtlen nemzetközi eseményre, fordulatra.

Azt mondta, az EU-elnökséget ugyan nem Orbán Viktor fogja irányítani, de a magyar miniszterelnök szerepe rendkívül fontos lesz, egyfajta "brókerként" tevékenykedik majd. Arra is kitért, hogy Magyarország lehetőleg kerülje el az "elnökség utáni depressziót", vagyis ha június 30. után elnémulnak a telefonok, Budapesten ne essenek depresszióba, gondolják át a tanulságokat.

Az Európai Unió bővítésével kapcsolatban azt kérte Magyarországtól, hogy segítse elő Horvátország EU-csatlakozását, és tartsa életben Törökország közeledési folyamatát, hiszen utóbbi stratégiai fontosságú ország. A finn külügyminiszter - aki 83 magyar misszióvezető, nagykövetek és főkonzulok, valamint egyéb meghívottak, összesen mintegy 220 ember előtt tartott előadást - egy kérdésre válaszolva arról is beszélt: "Oroszország közülünk való", a hidegháború véget ért, nagyon fontos, hogy Oroszország minél közelebb kerüljön az Európai Unióhoz.

Martonyi János külügyminiszter hétfőn munkaebédet adott hivatalos látogatásra érkezett finn partnere tiszteletére. A kétoldalú kapcsolatok áttekintésén túl téma a finnugor együttműködés, az Európai Unió előtt álló feladatok és együttműködési lehetőségek, továbbá az Európai Külügyi Szolgálat, az afganisztáni rendezés, valamint az EU és Oroszország kapcsolata. Schmitt Pál köztársasági elnök szintén hétfőn fogadja Alexander Stubbot a Sándor-palotában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Holnaptól Belgium az EU elnöke

Belgium veszi át csütörtökön fél évre az EU soros elnöki tisztségét Spanyolországtól, hogy aztán az év fordulóján Magyarországnak adja azt tovább. Uniós politikusok, diplomaták és elemzők többnyire szerénynek értékelik a spanyol elnökség teljesítményét. Madrid nem igazán tudott "szárnyakat adni az uniónak", bár az adott feltételek között ezt nem is nagyon lehetett remélni - mondják.

MTI Világ

Le Monde: Orbánt "nem várt szerencse" érte

Martonyi János magyar külügyminiszter párizsi és berlini látogatásával, Magyarország EU-elnökségével, illetve az Orbán-kormánnyal foglalkozott csütörtök délután megjelent számában a Le Monde.

MTI Világ

Krónika: Magyarország máris növelte régiós befolyását

Martonyi János bukaresti látogatásáról közöl vezércikket szerdai számában a Krónika. Az erdélyi napilap úgy látja: Magyarország a kormányváltás után aktív külpolitikai tényezővé kíván válni, és játszmáihoz elsősorban a kelet-közép-európai térségben keresi a partnereket.

hvg.hu Világ

Martonyi: "addig fogom csinálni, amíg élvezem a kormányfő bizalmát"

Elégedett a magyar diplomácia első hónapjával Martonyi János, aki a pozsonyi kormányváltásban jó lehetőséget lát a magyar–szlovák viszony javítására is – derül ki a külügyminiszter Népszabadságnak adott interjújából. Cáfolta, hogy a magyar EU-elnökség levezénylése után, azaz két éven belül távozna pozíciójából.

MTI Itthon

Kormánybiztos felel a magyar EU-elnökség lebonyolításáért

Kormánybiztost nevezett ki a kabinet Robák Ferenc személyében a 2011. első félévi magyar EU-elnökség operatív feladatai előkészítésének és lebonyolításának összehangolására - közölte a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Kormányzati Kommunikációs Államtitkársága szerdán az MTI-vel.

MTI Világ

Sok kezet ráz meg Fellegi Brüsszelben

Kétnapos bemutatkozó látogatásra Brüsszelbe utazott Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter, aki hétfőtől az orosz-magyar gazdasági kapcsolatokért felelős kormánybiztosi pozíciót is betölti.