szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hoszni Mubarak egyiptomi elnök pénteken lemondott, nem sokkal azután, hogy a tengerparti Sarm es-Sejkbe távozott. Mubarak lemondását az alelnök, Omar Szulejmán jelentette be. A kairói Tahrír téren óriási ünneplés kezdődött. Kövesse az eseményeket a hvg.hu-n percről percre!

Most érkezett

Felülvizsgálják a parlamenti választások eredményét

Egyiptomban felülvizsgálják a legutóbbi, az ellenzék által szabálytalannak minősített parlamenti választások eredményét - jelentette be vasárnap a kairói törvényhozás elnöke. Az ellenzék fő erői a tavaly év végi egész választás érvénytelenítését követelték a csalások miatt, amelyek eredményeként Hoszni Mubarak elnök Nemzeti Demokrata Pártja több mint 80 százalékos többségbe került a parlamentben.  

Percről percre
Sorrend megfordítása

1
38 39 40 41 42
53

Washington támogatását kérte el-Baradei

Az egyiptomi változások támogatását kérte az Egyesült Államokból Mohammed el-Baradei egyiptomi ellenzéki vezető amerikai televízióállomásoknak adott vasárnapi nyilatkozataiban. A Bécsből csütörtökön hazatért Nobel-békedíjas politikus, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség vezetője a CNN-nek nyilatkozva állásfoglalásra szólította fel Barack Obama amerikai elnököt. "Jobb volna, ha Obama elnök nem válna az utolsóvá, aki azt mondja Mubarak elnöknek, hogy 'ideje távoznod' " - fogalmazott el-Baradei. Hasztalannak nevezte a Mubarakhoz intézett, demokratikus és gazdasági reformokat sürgető felszólításokat.

"Az amerikai kormány nem kérheti az egyiptomi néptől, hogy elhiggye: egy 30 évig hatalmon lévő diktátor lesz az, aki bevezeti a demokráciát" - mondta a CBS vasárnapi politikai magazinjában el-Baradei. "Az első dolog, ami nyugodttá teheti a helyzetet, az az, hogy Mubarak bizonyos méltósággal távozzon. Attól félek, hogy ellenkező esetben véres fejlemények lesznek. Önöknek (az Egyesült Államoknak) abba kel hagyniuk a diktátor támogatását és a népnek kell szurkolniuk" - tette hozzá. El-Baradei tagadta, hogy a Muzulmán Testvériség nevű ellenzéki mozgalom, amely őt támogatásáról biztosította, szélsőséges.  

Újra munkába állnak a kairói rendőrök

Biztonsági források szerint a rendőrök, akiket visszahívtak Kairó utcáiról, újra munkába látnak, de csak forgalomirányítással, a bűnözők féken tartásával foglalkoznak, a tüntetők ellen, akikkel néhány napja keményen összecsaptak, nem vezénylik ki őket. Az utcák rendjét változatlanul a hadsereg igyekszik fenntartani. A kairóiakat aggasztja, hogy a zűrzavarban több börtönből megszöktek a köztörvényes bűnözők, s a fővárosban több helyen polgárőrség szerveződik, hogy elejét vegye a rablásnak, fosztogatásnak. (MTI)

Baradei: felhatalmazásom van a kormányalakításra az ellenzéktől

El-Baradei ellenzéki vezető Kairóban azt is kijelentette az MTI szerint, az ellenzéktől felhatalmazása van arra, hogy felvegye a kapcsolatot a hadsereggel és új kormányt alakítson. Mielőtt a tüntetőkhöz csatlakozott volna, a CNN-nek úgy nyilatkozott, hogy "Mubaraknak ma távoznia kell". A Tahrir téren a délután négytől érvényes kijárási tilalom ellenére mintegy tízezren tüntettek.

Baradei: visszafordíthatatlan a Mubarak elleni felkelés

Mohammed el-Baradei egyiptomi ellenzéki vezető szerint visszafordíthatatlan a Hoszni Mubarak elnök elleni forradalom. A Kairó központi terén tüntetőkhöz csatlakozó Nobel-békedíjas Baradei, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) korábbi vezetője a megmozdulás részvevőihez szólva kijelentette: "visszaszereztétek jogaitokat, és amit elkezdtünk, nem lehet visszafordítani. Fő követelésünk, hogy legyen vége a rendszernek, s kezdődjön új szakasz, legyen egy új Egyiptom". A tömeg "le Mubarakkal!" kiáltásokkal válaszolt a Bécsből csütörtökön hazatért politikus szavaira. (MTI)

Magyarország az egyiptomi közrend helyreállításában érdekelt

Magyarország mindenekelőtt abban érdekelt, hogy mielőbb sikerüljön elejét venni Egyiptomban az erőszak és az utcai önkényeskedés terjedésének, a hatóságok békés eszközökkel helyre tudják állítani a közrendet, majd pedig kezdődjön a politikai partnerek között olyan párbeszéd, amely biztosíthatja a társadalmi elégedetlenség orvoslásának átfogó előkészítését - áll a Külügyminisztérium vasárnapi közleményében. (MTI)

6000 elítélt tört ki börtönéből

Egyiptomi biztonsági erők információi szerint több mint 6000 fogoly szökött meg a Kairótól északra lévő Vádi-en-Nátrún börtönből. A biztonsági szakértők a Muzulmán Testvériséget vádolják a börtön megrohanásával. A mozgalom egyik vezetője a Reuters brit hírügynökségnek nyilatkozva azt állította, hogy az őröket helybeli tüntetők és a rabok hozzátartozói fegyverezték le, majd közölte, hogy 34 tagja van a szökött rabok között. Heten közülük a  vezetőséghez tartoznak.

Több mint 150 halott

Több mint 150 halottja van a kedd óta tartó zavargásoknak az egyiptomi rendőrség és a kórházak szerint.

Baradei a Tahrír térre tart

A BBC értesülése szerint Mohammed el-Baradei ellenzéki vezető a kairói Tahrír térre tart, ahol várhatóan beszédet intéz majd az ott összegyűlt több tízezer tüntetőhöz.

Ezrek vesztegelnek a kairói reptéren

A kairói repülőtéren utasok ezrei vesztegeltek, mert a menetrend szerinti járatok egy részét törölték, vagy késtek a pénteken elrendelt kijárási tilalom miatt. Délelőtt mintegy kétezren tolongtak a reptéren, a kijárási tilalom közeledtével azonban legalább 3 ezerre nőtt a várakozók száma.

1
38 39 40 41 42
53
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Egyiptom: napokig tarthat a külföldiek evakuálása

Külföldiek ezrei várakoznak vasárnap Kairó nemzetközi repülőterén, hogy minél gyorsabban elutazhassanak az országból a tüntetések, káosz és fosztogatások elől. A reptéri hatóságok képviselője közölte az egyiptomi tévében, hogy igyekeznek fenntartani a légi kikötő normális működését.

hvg.hu/MTI Világ

Eldurvultak az összecsapások Egyiptomban

Utcai összecsapások törtek ki több egyiptomi városban is a Hoszni Mubarak elnök távozását követelő, több tízezres létszámú tüntetők és a rendőrség tagjai között. Házi őrizetbe helyezték az ellenzéki Mohammed el-Baradeit, a kormány az utcára rendelte a hadsereget, este hat és holnap reggel hét között pedig több nagyvárosban is kijárási tilalmat rendelt el.