szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Japánban valaha mért legnagyobb, 9-es erősségű földrengés rázta meg március 11-én a szigetország északkeleti partvidékét, a rengés után pedig hatalmas szökőár öntötte el a part menti településeket. A katasztrófa során megsérült a fukusimai atomerőmű több reaktora is, két reaktorépületben robbanás történt és több alkalommal tűz ütött ki. Az erőmű dolgozói megpróbálják elkerülni a nukleáris katasztrófát. Kövesse az eseményeket percről percre a hvg.hu-n!

Most érkezett

Az USA is méri a sugárzást

Az Egyesült Államok közölte, saját szakértőivel és saját eszközeivel is méri a rádioaktiv sugárzást Japánban. Tegnap 34 szakember érkezett a szigetországba. (NHK)

Percről percre
Sorrend megfordítása

1
20 21 22 23 24
42

Négyezer fölé nőtt a halálos áldozatok száma

A legfrissebb adatok szerint 4 000 fölé emelkedett a halálos áldozatok száma, s több mint 9 000 embert keresnek. (NHK)

Több mint duplájára emelték a munkások maximális sugárdózisát

Japánban az AP szerint a korábbi 100 millisievert (mSv) szintről 250 mSv-re emelték az atomerőművekben dolgozókat érő legnagyobb megengedett sugárzás mértékét. A döntés "a körülmények miatt elkerülhetetlen" volt. (BBC)

Egy perces néma csend az EP-ben

Az Európai Parlamentben egy perces néma csenddel emlékeztek meg a japán földrengés és cunami áldozatairól, Jerzy Buzek, a testület elnöke részvétét nyilvánította az áldozatok csaldtagjainak. (BBC)

Megsérült két Japánt az USA-val összekötő internetkábel

A múlt pénteki földrengésben megsérült két olyan tenger alatti telekommunikációs kábel is, amely az USA-t és Japánt köti össze - jelentette az AFP a tajvani Chunghwa Telecom bejelentésére hivatkozva. A kábelek internet- és hangszolgáltatást tettek lehetővé. Arról nincs hír, hogy a sérülés okozott-e fennakadásokat az internetforgalomban és a telefonszolgáltatásokban. (BBC)

Akár a csernobilinál is súlyosabb lehet a katasztrófa Párizs szerint

A francia kormány úgy ítéli meg, hogy a "legrosszabb forgatókönyv" esetén a "csernobilinál is nagyobb hatása" lehet a japán atombalesetnek - mondta a szerda kormányülés után a szóvivő. (MTI)

Thaiföldön kálium-jodid tablettákat osztanak a Tokióba repülőknek

A thai egészségügyi minisztérium bejelentette, hogy csütörtöktől ingyenesen oszt kálium-jodid tablettákat azoknak, aki Phuketről vagy Bangkokból Tokióba repülnek. A szer meggátolhatja a pajzsmirigyrák kialakulását úgy, hogy blokkolja a radioktív jódizotópok befogadását. (BBC) 

Érkeznek a céges adományok

Egyre több japán és külföldi cég adományoz a földrengés és a cunami túlélőinek. A Starbucks például 1,25 millió dollárt (100 millió jent), míg a Wall-Mart 5 millió dollárt (400 millió jent) ajánlott fel. A Mitsubishi 150 millió jent, több más japán cég 100 milliót adományoz.

Kormányszóvivő: nem sérülhetett meg a belső védőburok

Kicsi annak a valószínűsége, hogy a fukusimai atomerőmű 3-as reaktorának belső védőburka súlyosan sérült volna - mondta a japán kormányszóvivő. (NHK)

Vízágyúval is hűtenék a reaktorokat

A japán rendőrség vízágyút küldött a fukusimai erőműhöz, hogy ezzel segítse a reaktorok hűtését. (Guardian)

1
20 21 22 23 24
42
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Nagyítás

A japán cunami pusztítása - Nagyítás-fotógaléria

Japánban a valaha mért legnagyobb, 8,9-es erősségű földrengés után cunamiriadót rendeltek el. A víztömeg a szárazföld belseje felé áramlik, a halálos áldozatok száma folyamatosan emelkedik. Nagyítás-fotógalériánk a pusztító cunami útjáról.