szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Japánban valaha mért legnagyobb, 9-es erősségű földrengés rázta meg március 11-én a szigetország északkeleti partvidékét, a rengés után pedig hatalmas szökőár öntötte el a part menti településeket. A katasztrófa során megsérült a fukusimai atomerőmű több reaktora is, két reaktorépületben robbanás történt és több alkalommal tűz ütött ki. Az erőmű dolgozói megpróbálják elkerülni a nukleáris katasztrófát. Kövesse az eseményeket percről percre a hvg.hu-n!

Most érkezett

Műholdfelvételeken a japán cunami

A Google műholdfelvételei a japán földrengést követő cunami előtti és utáni állapotokról.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1
30 31 32 33 34
42

A nemzet legnagyobb válsága a háború óta

A második világháború óta most érte Japánt a legnagyobb csapás - jelentette ki vasárnap a nemzethez intézett beszédében Kan Naoto miniszterelnök, és összefogásra kérte a lakosságot.

Alacsony fokú készültség egy újabb japán atomerőműnél

A legalacsonyabb, egyes fokozatú - rendkívüli esemény miatti - készültséget rendeltek el egy újabb japán atomerőműnél, ahol megemelkedett a radioaktivitás szintje - közölte vasárnap a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ).

Védőzónát hoztak létre a fukosimai atomerőművek körül

A japán hatóságok a Fukusima-1-es erőmű körül 20 kilométeres védőzónát hoztak létre, s egy közeli, másik atomerőműnél is életbe léptettek hasonló, 10 kilométeres övezetre vonatkozó intézkedést. Mintegy 140 ezer embert telepítettek ki a térségből, s az illetékesek arra készülnek, hogy jódot osszanak az érintetteknek, így védve őket a radioaktivitás káros hatásától.

Több, mint 1200-an meghaltak

A japán hatóságok hivatalos adatai szerint 1217-re emekedett a japán földrengés és cunami halálos áldozatainak száma.

Már kilenc embernél pozitív a sugárteszt

Eddig százhatvan embert szállítottak kórházba radioaktív sugárzás fertőzés gyanújával, kilenc esetben pozitív lett a teszt.

Négyszázezer ember kitelepítése van folyamatban

A hivatalos halálos áldozatok száma már emelkedett 801-re, 678-an eltűntek, a jelentések szerint több mint 400 ezer ember kitelepítése van folyamatban. A védelmi miniszter Toshimi Kitazawa azt mondta, számos ország ígéretet tett, vagy küld felkutatási és mentési csapatokat, hogy segítsék a katasztrófa-elhárítási erőfeszítéseket.

 

Kétszázezer embert kitelepítettek, 22-en sugárfertőzést kaptak

A Tokiótól mintegy 250 kilométerre északra lévő erőmű 20 kilométeres környezetéből nagyjából 200 ezer embert telepítettek eddig ki a hatóságok, noha Edano Jukio úgy nyilatkozott, hogy a levegőbe került sugárzó anyag mennyisége nem érte el azt a szintet, amely ártalmas lenne az emberi szervezetre. Az eddigi információk szerint 22 ember került kórházba sugárfertőzés miatt, ám az állapotukról egyelőre nincsenek hírek, írja a Borsod Online.

Ha megolvad a reaktormag, urán kerülhet a környezetbe

Jukio szerint valószínűleg "deformálódott" a hármas reaktor magja, s "nagyon valószínű", hogy részben végbement a fűtőelemek megolvadása. A reaktormag teljes megolvadása esetén urán és más hasadóanyagok kerülhetnek a környezetbe, ami súlyos egészségkárosodást okozhat.

Újabb robbanás várható

A japán hatóságok nem zárnak ki egy újabb robbanást a Tokiót árammal ellátó fukusimai atomerőmű egyik reaktorban, de valószínűtlen, hogy ez kárt okozhat a reaktor borításában - közölte Edano Jukio kormányszóvivő.

1
30 31 32 33 34
42
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Nagyítás

A japán cunami pusztítása - Nagyítás-fotógaléria

Japánban a valaha mért legnagyobb, 8,9-es erősségű földrengés után cunamiriadót rendeltek el. A víztömeg a szárazföld belseje felé áramlik, a halálos áldozatok száma folyamatosan emelkedik. Nagyítás-fotógalériánk a pusztító cunami útjáról.