szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A nemzetközi koalíció katonai akciójában a líbiai légvédelem jelentős része megsemmisült, az akció kezdete óta Kadhafi nem tudott légicsapást mérni az ellenállókra. Ahogy a NATO átveszi a Líbia elleni katonai fellépés irányítását, az Egyesült Államok fokozatosan megkezdi hadihajóinak kivonását a Földközi-tenger térségéből. A Líbia elleni nemzetközi koalícióban részt vevő államok, valamint az Arab Liga és az Afrikai Unió kedden külügyminiszteri szintű találkozót tart Londonban.

Most érkezett

Obama ultimátumot adott Kadhafinak

Moammer Kadhafi líbiai vezető erőinek haladéktalanul abba kell hagyniuk Bengázi támadását és ki kell vonulniuk másik három városból - jelentette ki pénteken Barack Obama amerikai elnök, miután a Fehér Házban fogadta a republikánusok és a demokraták kongresszusi vezetőit. Hasonló tartalmú ultimátumot adtak ki Párizsban más nyugati és arab országok nevében is. (MTI)

Percről percre
Sorrend megfordítása

1
32 33 34 35 36
40

Kadhafi kiprovokálhatja a légicsapásokat

Kadhafi csapatai az ENSZ-nagykövet szerint megsértik a tűzszünetet, a líbiai vezető pedig durva gyarmatosításról beszél. A tűzszünet felrúgása megnyithatja az utat a légicsapások előtt. Moammer Kadhafi líbiai vezető csapatai megsértik az ENSZ Biztonsági Tanácsának csütörtöki határozatában szereplő tűzszünetet - közölte Susan Rice amerikai ENSZ-nagykövet. A washingtoni nemzetbiztonsági tanács név nélkül nyilatkozó tisztségviselője hírszerzési adatokra hivatkozva szintén azt mondta, hogy Kadhafi erői folytatják előrenyomulásukat a felkelők központjának számító Bengázi felé. (MTI)

Erős robbanás hallatszott Bengáziban

Erőteljes robbanás és légvédelmi fegyverekből leadott lövések hallatszottak péntek este a kormányellenes lázadók kezén lévő Bengázinál - jelentették az AFP francia hírügynökség tudósítói. (MTI)

Hende: Magyarország nem küld csapatokat

Nem küld csapatokat Magyarország Líbiába - mondta a pénteki RTL híradónak Hende Csaba honvédelmi miniszter. A külügyminisztérium közleményében üdvözölte az ENSZ Biztonsági Tanácsának döntését és felszólította Kadhafit, hogy távozzon a politikai életből. A miniszter azt mondta, hogy a magyar honvédség igénybe vétele a líbiai művelettel kapcsolatban nem merült fel. (MTI)

Az USA újabb hadihajókat vezényel a térségbe

Az USA a líbiai erőszakcselekményekre adott válasz részeként újabb partraszállító hajókat vezényel a Földközi-tenger térségébe - közölte pénteken a Pentagon. Barack Obama amerikai elnök miután a Fehér Házban fogadta a republikánusok és a demokraták kongresszusi vezetőit, kijelentette, hogy Moammer Kadhafi líbiai vezető erőinek haladéktalanul abba kell hagyniuk Bengázi támadását és ki kell vonulniuk másik három városból. (MTI)

Brit kormányfő: "Líbiából nem lesz újabb Irak"

David Cameron brit kormányfő egy pártrendezvényen ugyanakkor leszögezte, hogy "Líbiából nem lesz újabb Irak". Közben bejelentették azt is, hogy Máltán nem lesz légitámaszpont. Cameron a brit parlament alsóházában közölte a képviselőkkel: a védelmi miniszterrel együtt utasította a brit fegyveres erők vezérkari főnökét arra, hogy a szövetségesekkel "sürgős együttműködésben" tegye meg az ENSZ-határozat érvényesítéséhez szükséges "megfelelő katonai intézkedéseket". (MTI)

Párizs nem akar NATO-részvételt az intervencióban

Franciaország megerősítette, hogy nem szeretné, ha a NATO részt venne a Líbiában tervezett katonai intervencióban - közölte pénteken Párizsban a francia külügyi szóvivő, miután az atlanti szövetség jelezte, véglegesíti a "megfelelő fellépés" tervezését Líbia ügyében. "Franciaország álláspontja a kezdetek óta változatlan" - mondta Bernard Valero. Hozzátette: "Nem gondoljuk, hogy jó jelzés lenne, ha a NATO avatkozna be egy arab országban". (MTI)

Szakértő: az akció nem hasonlíthat majd az iraki hadművelethez

Kizárt, hogy az irakihoz vagy afganisztánihoz hasonló átfogó nemzetközi hadművelet induljon Líbia ellen, nyugati szárazföldi haderő biztosan nem fog az észak-afrikai ország területére lépni - mondta Tálas Péter biztonságpolitikai szakértő. A Líbia elleni háború több szempontból is kizárt. Gigantikus területű (1,7 millió négyzetkilométer) országról van szó, egy ilyen akció katonailag kivihetetlen lenne a Nyugat számára. Ennél fontosabb, hogy nincs meg a nemzetközi politikai akarat, az ehhez szükséges újabb BT-határozatot az oroszok és a kínaiak már megvétóznák - foglalt állást a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemen működő Stratégiai Védelmi Kutató Intézet (SVKI) vezetője.

A szakértő rámutatott: a Nyugat egyértelműen Moammer Kadhafi vezető bukását akarja, de a líbiai nép helyett nem fogja megdönteni a jelenlegi rendszert. A nemzetközi közösség nem is támogathatja fegyveres erővel a polgárháborús feleket - hangsúlyozta. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa csütörtök este szavazta meg a Líbia feletti repüléstilalmi övezetről, és a támadás által fenyegetett civil lakosság védelmében szükséges intézkedésekről szóló határozatot. A biztonságpolitikai szakértő felhívta a figyelmet arra, hogy az ellenszavazat nélkül elfogadott BT-határozatnak erős politikai üzenete van. Nagy a jelentősége annak, hogy a határozatot - ha nem szavazott is igennel, hanem tartózkodott - Oroszország mellett Kína is tudomásul vette. Peking a döntés előtt valószínűleg konzultált az arab államokkal; a repüléstilalmi övezet bevezetését a nemzetközi közvélemény egésze támogatja. (MTI)

Katonai beavatkozás Líbiában: mit akar a Nyugat?

A nyugati katonai beavatkozás célja Líbiában nem a Kadhafi-rendszer megbuktatása, sokkal inkább a szemben álló felek közötti aszimmetrikus erőviszonyok kiegyenlítése - állítják a hvg.hu által megkérdezett biztonságpolitikai szakértők. Az akción nyerhet és bukhat is a Nyugat, de ha a líbiai diktátor esetleg talpon is marad, képtelen lesz kitörni elszigeteltségéből.

Obama is megszólal Líbiával kapcsolatban

Hozzávetőleg egy óra múlva Barack Obama beszédet tart majd a líbiai fejleményekkel kapcsolatban. (AFP)

1
32 33 34 35 36
40
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!