A Líbiában zajló eseményekről percről percre tudósítunk.
Most érkezett
Az Arab Liga is a felkelőket támogatja
Nabil al-Arabi, az Arab Liga főtitkára Líbia modern kori történelmének jelenlegi fordulópontján sok sikert kívánt a lázadók politikai szervének az új korszakba való átmenethez. Mint mondta, hamarosan megbeszélést folytatnak az arab országok külügyminiszterei a líbiai békés átmenet és stabilitás elősegítése céljából. A líbiai ellenzéki sajtó tájékoztatása szerint hétfőn mintegy 900 foglyot szabadítottak ki felkelők a Tripoli szomszédságában lévő Ain Zara börtönéből. A jelentésből kiderül, hogy többségüket politikai okokból börtönözték be. Közben harcok törtek ki a nyugat-líbiai Szavarában. A helyzet meglehetősen veszélyes, tekintettel arra, hogy a Moammer el-Kadhafihoz hű erők három irányból támadják a várost.
- Vasárnap este felkelők vonultak be Tripoliba és a város nagyobbik részét az ellenőrzésük alatt tartják.
- A felkelők elfoglalták Kadhafi rezidenciáját, de az ezredest - aki megüzente: a győzelemig vagy a halálig ellenáll - nem találják.
- Kiszabadultak a külföldi tudósítók a Rixos szállodából, ahol öt napon át tartották fogva őket Kadhafi fegyveresei.
- Kadhafi fiai közül a korábbi hírekkel ellentétben nem fogták el Szaif al-Iszlámot, Mohammed nevű fia pedig kiszabadult a felkelők fogságából. Egy harmadik Kadhafi-fiú viszont alighanem meghalt - talán egy NATO-bombázás következtében.
- A felkelőknek sikerült elfoglalniuk a líbiai állami televízió épületét, a korábban Kadhafi-hű televízió adása abbamaradt.
- Elemzők szerint a harcok akár egy hétig is eltarthatnak.
- A líbiai kormányfő, Bagdadi Mahmúdi egy tunéziai szigeten rejtőzködik.
- A líbiai hírek hatására több mint 3 dollárral csökkent a Brent típusú kőolaj hordónkénti ára.
Percről percre
Amerikai államtitkár: "világos, hogy a lázadók győztek"
Líbia túllépett egy történelmi fordulóponton, Moammer Kadhafi pedig "Líbia múltjának részévé vált" – jelentette ki hétfőn Jeffrey Feltman, az Egyesült Államok közel-keleti ügyekért felelős államtitkár-helyettese az ABC hírtelevízió "Jó reggelt Amerika" című műsorában. "Világos, hogy a lázadók győztek, és hogy Kadhafi kényszerű lemondása csupán idő kérdése" – mondta Feltman. A 42 évig tartó Kadhafi-rezsim elleni hat hónapos felkelés eredményeként a lázadó erők a hétvégén behatoltak a Kadhafi fő hatalmi bázisának számító Tripoliba. A líbiai kormányt támogató erők harckocsijai és mesterlövészei hétfőn már csak szórványos ellenállást tanúsítottak a fővárosban. Feltman – aki Bengáziban töltötte a hétvégét, és a lázadók vezetőivel tárgyalt – elmondta: nem tud Kadhafi hollétéről, és megjegyezte, hogy a líbiai vezetőt már napok óta nem látták. Arra a kérdésre, milyen tervek készültek az átmenetre vonatkozóan, Feltman közölte: első lépésként a személyes megtorlást próbálják megelőzni. "Több Kadhafi-utáni terv létezik arról, hogyan vezessék az intézményeket, és hogyan biztosítsák az alapvető szolgáltatásokat" – mondta a helyettes államtitkár. Emlékeztetve az Irakban Szaddám Husszein elnök megbuktatását követően kialakult kaotikus helyzetre, Feltman nem bocsátkozott előrejelzésekbe. Megjegyezte ugyanakkor, hogy Líbiában nem tapasztalható az Irakra akkoriban jellemző "szektás egyveleg".
Ban Ki Mun: az ENSZ kész segíteni a líbiaiaknak
Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár New Yorkban tartott sajtótájékoztatóján felszólalt a líbiai konfliktus mielőbbi befejezése mellett. Az ENSZ-főtitkár reményteli pillanatként értékelte a líbiai fordulatot, de mint mondta, komoly kockázata is van, ezért felszólította a Kadhafihoz hű erőket, hogy hagyjanak fel az erőszakkal és készítsék elő a békés átmenetet.
Mint mondta, az ENSZ az elmúlt két-három hónapban már terveket készített arra, hogy hogyan segítsék az újjáépítést Líbiában, a helyi ENSZ-szervezetekkel pedig még ezen a héten összeülnek. Ban Ki Mun kijelentette: az ENSZ készen áll a líbiai emberek megsegítésére.
A Pentagon szerint Kadhafi még Líbiában van
Egy, a Reutersnek nyilatkozó Pentagon-beli illetékes szerint Kadhafi még mindig Líbiában van – írja a BBC.
Elfogták Kadhafi focista fiát is
Az Al Arabiya televízió szerint a felkelőknek sikerült még egy Kadhafi-fiút elfognia: Szaadi Kadhafit – írja a BBC, amely szerint az újabb őrizetbe vett Kadhafi korábban a líbiai nemzeti futballválogatott kapitánya volt, és az olasz bajnokságban, a Serie A-ban is játszott.
Tripoli belvárosában még dúlnak a harcok
Az Al Arabiya televízió angol kiadásának egyik tweetje szerint Tripoli belvárosában még komoly harcok folynak, a Kadhafihoz hű erőket a vezető egyik fia irányítja – írja a BBC. A televízió szerint a tunéziai határhoz közel továbbra is folytatódtak az összecsapások.
Moszkva szeretné, ha senki nem avatkozna be Líbiában
A líbiai drámai fordulat jelzi, hogy a hatalom nagyon hamarosan az ellenzék kezébe kerül, s Moszkva reméli, hogy ez véget vet a vérontásnak, amely csak szenvedést hozott az ország lakosságának és kárt okozott a gazdaságnak – mutatott rá az orosz külügyminisztérium hétfőn kiadott nyilatkozatában. Az orosz álláspont szerint a harcok beszüntetése nyomán haladéktalanul meg kell indítani az új, törvényes hatalmi szervek kialakításához vezető politikai folyamatot és az állam majdani berendezkedéséről szóló egyeztetéseket. A dokumentum egyben felszólította a nemzetközi közösséget az ENSZ BT 2070. és 2073. számú határozatainak betartására és arra, hogy egyetlen állam se avatkozzon be Líbia belügyeibe. "A líbiai konfliktus egyik tanulsága, hogy megerősítette azt a nyilvánvaló igazságot, amely szerint egy szuverén állam belső viszályaival kapcsolatban a nemzetközi közösség tagjainak maximális visszafogottságot és felelősséget kell tanúsítaniuk, és szigorúan ragaszkodniuk kell az ENSZ vonatkozó határozatainak betűjéhez és szelleméhez" - mutatott rá a nyilatkozat. Végül a dokumentum hangsúlyozta: Moszkva bízik abban, hogy a líbiai fél garantálja az ott lévő orosz diplomaták és általában az orosz állampolgárok biztonságát. Konsztantyin Koszacsov, a duma külügyi bizottságának elnöke már hétfő reggel úgy nyilatkozott, hogy Moammer el-Kadhafi líbiai vezető elérkezett ahhoz a ponthoz, ahonnan nincs visszatérés, már nem áll módjában ellenőrizni még a Tripoliban zajló eseményeket sem. Egyben reményének adott hangot, hogy el-Kadhafi nem vállalkozik "végső, elkeseredett lépésekre hatalma megőrzése érdekében". Koszacsov az eddig is hangoztatott orosz álláspontnak megfelelően elítélte a NATO-tagállamok beavatkozását. Hozzátette: egyes jelek Tripoli éjszakai megrohamozásával kapcsolatban is a NATO támogatására utalnak, s ez kétségessé teszi a történtek legitimitását. Koszacsov hangsúlyozta: az úgynevezett Nemzeti Megmentés Bizottságának nincs szilárd politikai platformja, és nem biztos, hogy összetétele teljes mértékben kifejezésre juttatja a helyzet bonyolultságát. Az orosz politikus meggyőződésének adott hangot, hogy Líbiában el-Kadhafi távozása után a hatalomért való harc folytatódni fog. Koszacsov a Russia Today tévéállomásnak nyilatkozva kijelentette: Oroszország kész elismerni a líbiai Átmeneti Nemzeti Tanácsot, de csakis Kadhafi távozása után, mert a végső választás a líbiai népé. Mihail Margelov, az orosz államfő líbiai különmegbízottja az Eho Moszkvi rádióban újra hangsúlyozta: Oroszország nem fogadja be Kadhafit, sem a fiait, sem pedig más olyasvalakit, akinek "véres a keze". Úgy vélte: "A líbiai vezető olyan saját, külön világban él, amely valamelyest különbözik attól a világtól, amelyben a többiek élnek. Nem lehet kiszámítani, milyen fortélyt használ majd legközelebb, s csak remélni lehet, hogy az nem lesz veszélyes az emberiségre, mert számára a játék még nem ért véget".
Hajóval menekítik a Líbiában élő bevándorlókat
Elhagyta Bengázit, és Tripoli felé tart egy hajó, hogy elszállítsa a líbiai fővárosban tartózkodó bevándorlókat – jelentette be hétfőn a Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM). "A szervezet által bérelt hajó háromszáz ember szállítására alkalmas, és hétfő reggel futott ki Bengáziból azt követően, hogy 124 bevándorlót vett a fedélzetére Miszrátában. A Tasucu nevű hajó kedden érkezik Tripoliba, és azt követően indul Bengázi felé, hogy a fedélzetére vette a fővárosban élő migránsokat – derült ki az IOM közleményéből.
A szervezet közlése szerint az egyiptomi határon fekvő Szallúm városig viszik a bevándorlókat, mielőtt segítenének nekik visszatérni országaikba. A hajó fedélzetén több orvos tartózkodik, hogy ellássa az arra rászorulókat. "Reméljük, hogy az IOM hajója ki tud kötni kedden, és a szervezet képes lesz biztonságosan teljesíteni küldetését" – idézte a nyilatkozat Pasquale Lupolit, a szervezet közel-keleti és észak-afrikai regionális igazgatóját.
A szervezet becslése szerint több mint ötezer bangladesi, Fülöp-szigeteki és egyiptomi állampolgár jelezte távozási szándékát. A közlemény hangsúlyozta: sokaknak szükségük van még segítségre, beleértve a Tripoli külvárosaiban élő fekete-afrikai migránsokat és azokat, akik nem tudtak kapcsolatba lépni hazájuk nagykövetségével. Az IOM felszólította a háborúzó feleket, hogy biztosítsák a bevándorlók biztonságos evakuálását.
El kellett menekülnie az állami tévének
A lázadók szóvivője és a televízió munkatársai is megerősítették: hétfőn Tripoliban az állami televízió székháza a líbiai felkelők kezére került. Sajtóértesülések szerint nem sokkal később a líbiai vezető szülővárosából, Szirtből folytatta a műsorszórást a Kadhafi-hű állami televízió.
Németország akár katonákat is küldene Líbiába
Gyors és demokratikus hatalomváltást sürgetett Líbiában, és Moamer Kadhafit uralmának azonnali és teljes feladására szólította fel a német kormány. A hétfői hivatalos kormánynyilatkozat előtt Angela Merkel kancellár egy televíziós interjúban Németország támogatásáról biztosította a líbiai népet. A kancellár elengedhetetlennek nevezte Kadhafi azonnali távozását, utalva arra, hogy a vérontás csakis így kerülhető el. Nyilatkozatában a német kormány mindezt megerősítette, hangsúlyozva, hogy Kadhafi elvesztette minden legitimitását. Steffen Seibert szóvivő úgy ítélte meg, hogy Líbia fordulópont előtt áll. Annak a reménynek adott hangot, hogy az észak-afrikai országban a hatalomváltás békés és demokratikus úton megy majd végbe. A szóvivő megismételte a Merkel által mondottakat, támogatást ígérve a líbiai átmeneti kormánynak, illetve mindazoknak az erőknek, amelyek az elmúlt hetekben célul tűzték ki a Kadhafi-rezsim megdöntését. Seibert a kormány nevében annak a várakozásnak adott hangot, hogy a nemzetközi támogatást az ENSZ koordinálja majd. Guido Westerwelle külügyminiszter hétfői nyilatkozatban nem zárta ki, hogy a Kadhafi-rezsim megdöntése után német katonák közreműködhetnek a helyzet stabilizálásában. A miniszter nyilatkozata azért is figyelmet érdemlő, mert Németország korábban elutasította, hogy közvetlenül részt vegyen egy Líbia elleni, a polgári lakosság vádelmét célzó nemzetközi katonai akcióban. A német magatartás több szövetséges bírálatát váltotta ki.
Westerwelle ezúttal is védelmébe vette a katonai közreműködéssel kapcsolatos korábbi tartózkodást, most azonban már nem zárta ki, hogy a Bundeswehr egységei valamilyen szerepet vállalhatnak a jövőben Líbiában. Elképzelhetőnek nevezte például, hogy az ENSZ felkérésére német katonák közreműködhetnek a humanitárius segélyek biztosításában.
Külügyminisztériumi források szerint a líbiai átmeneti kormány egyelőre semmifajta német katonai segélyért nem folyamodott. Az idézett források nem zárták ki, hogy Berlin a közeli jövőben feloldhatja a Kadhafi-rezsim különböző németországi számlákon zárolt, mintegy 7,3 milliárd eurós vagyonát. Német szakértők első állásfoglalásaikban rendkívül nehéznek nevezték a Kadhafi-rezsim hívei és ellenfelei közötti, jövőbeni megbékélést. Annak a nézetnek adtak hangot, hogy a több hónapja tartó háború tovább élezte a líbiai társadalmon belüli feszültségeket, legyen szó akár a keleti és a nyugati országrész, akár az iszlamisták és a haladó erők közötti ellentétekről. Ebből kiindulva úgy vélekedtek: a NATO-ra rendkívül fontos szerep hárulhat a vérontás megakadályozásában.