szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mindenáron meg akarja őrizni hatalmas többségét a konzervatív kereszténydemokrata Európai Néppárt az Európai Parlamentben, ezért nem szólalt fel sem Silvio Berlusconi botrányos ügyei, sem pedig Orbán Viktor és a magyar törvényhozás ellen sem - írja a Der Spiegel.

Bár a Fidesz pártcsaládjába tartozó Európai Néppárt névleg a keresztény szemlélet, valamint a szabad és plurális demokrácia mellett kötelezte el magát, az Európai Parlamentben 271 képviselővel a legnagyobb frakciót alkotó csoport nem akarja kockáztatni előkelő státuszát, ezért kevéssé érdeklődik a jogállam és a demokrácia kérdései iránt - írja a Der Spiegel.

A német hetilap felidézi, a néppárt nem szólalt fel, amikor az olasz kormánypárt a Silvio Berlusconi miniszterelnöknek kedvező törvényeket fogadtatott el a parlamenttel, sőt, Berlusconi kiskorúakat is érintő "bunga-bunga partyjai" ellen sem emelték fel szavukat a keresztény-demokrata képviselők.

A Spiegel szerint az Európai Néppárt ezúttal a magyar miniszterelnökkel, Orbán Viktorral lett furcsán elnéző, annak ellenére, hogy a kétharmados többséggel elfogadott törvények közül három ellen az Európai Bizottság is kötelezettségszegési eljárást indított, mert azok sértették a lisszaboni szerződést.

MTI / Koszticsák Szilárd

A lap rámutat, a német CDU és CSU által dominált Európai Néppárt annak ellenére sem szólalt fel a Fidesz-kormány ellen, hogy az EP-frakció szabályzata amúgy lehetővé teszi egy-egy párt tagságának felfüggesztését, vagy annak kiutasítását a pártszövetségből. "Az Európai Néppárt egyértelművé tehetné a Fidesz számára, hogy a hozzáállása nincs összhangban a csoport értékeivel" - írja a lap.

Orbán azonban közel áll a német kereszténydemokrata pártokhoz, a bajor CSU-hoz közeli Hanns Seidel Alapítvány 2001-ben kitüntette a Franz Josef Strauss-díjjal, a Spiegel szerint ezután pedig a bajor kereszténydemokraták aligha fognak felszólalni a magyar miniszterelnök ellen.

A lap rámutat, a néppárti hallgatásnak vannak nagyon is gyakorlati okai: a Fidesz 14 képviselője mind az Európai Néppártot erősíti, amely így a legnagyobb EP-frakcióként könnyedén leszavazhat bárkit. Ha azonban a fideszes képviselők hiányoznának a csoportból, a néppárt mindössze 67 szavazattal vezetne a szocialisták előtt, a többi kisebb frakció pedig összefogva sokkal könnyebben szavazná le.

A Spiegel szerint ez az oka annak is, hogy a korrupcióval vádolt kis bolgár pártok ugyanígy tagjai maradhatnak a néppárti frakciónak, mint Orbánék, mert ők is segítenek biztosítani az Európai Parlamentben a konzervatívok többségét.

Korábban Gunther Krichbaum német CDU-párti politikus megpróbált ugyan a néppárton belül fellépni egy Európa-ellenes és nacionalista szerb párt ellen, amely ráadásul csak az Európai Néppárt szövetségeseként volt jelen, de a pártszövetség elutasította a felvetést még egy, az EP szempontjából kevéssé releváns kérdésben is.

Igaz, Orbánnal kapcsolatban a Spiegel szerint már vannak, akik máshogy gondolkodnak: Alain Lamassoure, Nicolas Sarkozy UMP-jének politikusa, valamint korábbi Európa-ügyi miniszter múlt héten közölte Győri Enikő európai ügyekért felelős államtitkárral, hogy ha Magyarország nem válaszol az Európai Bizottság kérdéseire, akkor az Európai Néppárt is eljárást indít ellene.

fzs

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!