szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Szombat reggel hét órakor országszerte csaknem hatezer választóhelyiség nyílt meg Szlovákiában, ezek este tíz óráig tartanak nyitva. Az előrehozott parlamenti választáson rekord alacsony szintű részvétel várható az utóbbi hónapok felmérései és több elemző egybehangzó állítása szerint.

A parlamenti választásokon közel 4,3 millió választásra jogosult polgár vehet rész, akik megválasztják a 150 fős törvényhozást. Az előző, 2010-es parlamenti választásokon valamivel több mint két és fél millióan járultak az urnákhoz, a választásra jogosultak 58,83 százaléka. Az elmúlt egy hónap során nyilvánosságra hozott felmérések szerint a mostani választásokon 40-50 százalék közötti részvételi arány várható.

A legújabb, csütörtökön megjelent közvélemény-kutatási eredmények szerint a választásra jogosultak fele nem menne el szavazni, aki pedig elmenne, azok 30 százaléka még nem tudja, kire szavazna. Jelenleg 8 párt van az 5 százalékos küszöb körül, kérdéses, kik kerülhetnek be. „Ilyen még nem volt Szlovákiában” – mondta  a hvg.hu-nak Öllös László, szlovákiai magyar politológus.

Reménytelenséggel és félelmekkel köti össze a parlamenti választásokat a megkérdezettek 51,7 százaléka az MVK közvélemény kutató ügynökség pénteken nyilvánosságra hozott felmérése szerint. Ugyanennek a közvélemény-kutatásnak az eredményeiből kitűnik, hogy csupán a választók 20,8 százaléka tekint optimizmussal és reménnyel telve a parlamenti választásokra.

"A magas szintű elkedvetlenedés egyik fő oka, legalábbis a kormánypártok választóinak részéről a kormány tavalyi bukása. Hiszen látni kell, hogy a kormányt nem az ellenzék buktatta meg, hanem a kormánypártok verték szét" - mondta Öllös László. Az úgynevezett Gorilla-botrányra utalva hozzátette: a választók elkedvetlenedésének másik jelentős oka pedig az utóbbi hónapokban kirobbant politikai botrányok voltak. A választók szerinte emiatt úgy látják, hogy a politikusok csak a hatalmon maradás eszközeiként tekintenek rájuk.

Gyurgyík László szociológus szerint Szlovákiában jelenleg meghaladhatja a 400 ezret a magyar választók száma. Az ő szavazatuk megszerzését leginkább két párt tűzte ki célul. Ezek egyike a Berényi József vezette Magyar Koalíció Pártja (MKP), amely 1998-ban jött létre, és olyan szlovákiai magyar jobbközép párt, amely a szolidaritás értékeit is felvállalja. A másik ilyen párt a 2009-ben létrehozott, Bugár Béla vezette Most-Híd, amely szlovákiai, magyar többségű jobboldali polgári pártnak vallja magát.

A legutóbbi felmérés szerint az MKP és a Most-Híd is bejutna a parlamentbe a szombati választásokon.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Szombaton választ Szlovákia, pénteken még tüntettek a gorillások

Szlovákia kilenc városában, összesen tíz helyszínen tartották pénteken az előre hozott szlovákiai parlamenti választások előtti utolsó úgynevezett Gorilla-tüntetéseket. A tiltakozások központi helyszínén, a pozsonyi kormánypalota előtti téren nem sokkal 18 óra előtt körülbelül 7-800 fős tömeg gyűlt össze.

Kapcsándi Dóra Világ

Szlovákia: magyar pártként csak az MKP-ra gondol a Fidesz

Várakozással tekintenek a megkérdezett fideszes képviselők a szombati szlovákiai választásokra. Mindenki kiemelte annak fontosságát, hogy magyar képviselők is bekerüljenek a szlovák parlamentbe. Azonban magyar pártként csak az MKP-ben gondolkodnak. A csütörtöki közvélemény-kutatások szerint mind az MKP, mind a Híd bejuthat a szlovák parlamentbe.