szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egyre nagyobb nyomás nehezedik az Európai Bizottságra az Európai Külügyi Szolgálat (EKSZ) diplomatáinak az átlagosnál jóval hosszabb szabadsága miatt - közölte összeállításában a Telegraph című brit napilap hírportálja.

A beszámoló szerint a szolgálat diplomatái közel 17 hét szabadságra jogosultak. Ezért egyre erőteljesebb az a követelés, hogy a bizottság vizsgálja felül a diplomáciai személyzetre vonatkozó szabályozást. 

Az Európai Unió (EU) diplomáciai szolgálatának alkalmazottai számára egy évben 83 nap vagy csaknem 17 hét szabadság jár, ami négyszer több az átlagos brit munkavállalók szabadságánál. A nagyvonalú rendelkezés és a rugalmas munkaidő mellett további két hét "brüsszeli szakmai tréning" is jár, ami azt jelenti, hogy az EU külképviseletének 60 százalékát kitevő tengerentúli diplomaták évente 19 hetet pihenhetnek, s mintegy öt hónapot dolgoznak. 

Mindezen felül a további "rendkívüli eltávozás"  értelmében az EU távol-keleti, ázsiai és afrikai delegációinak munkatársai akár 21-24 hétig is üresen hagyhatják posztjukat, amely a tisztségviselők számára kiszabott kötelező munkaidő közel felét teszi ki.

Az Európai Parlament (EP) egyik német kereszténydemokrata képviselője, Ingeborg Graessle által benyújtott dokumentum rámutatott: a szóban forgó szabályozás annyira liberális, hogy az EKSZ diplomatái az év nagy részében szabadságon vannak ahelyett, hogy az EU 130 külföldi delegációjában dolgoznának. A jelentés hangsúlyozta, hogy ennek következtében a harmadik országokba kihelyezett posztok gyakorlatilag félidős állások, amelyekért azonban teljes fizetés jár. 

Graessle javaslata értelmében az uniós diplomatáknak járó éves szabadság nem haladhatná meg a 49 napot, a különleges eltávozást pedig 25 munkanapról 15-re csökkentenék az olyan országokban, mint például Irak. 

A jelenlegi helyzet igencsak zavaró a testületet 2010-es megalakulása óta vezető Catherine Ashton uniós kül-, és biztonságpolitikai főképviselő számára. Ashton ugyanis az EB szigorú szabályozását örökölte meg, amely alapvetően brüsszeli bázisú bürokráciára, nem pedig egy tengerentúli szolgálatra lett kialakítva.

Ashton szóvivője ezzel összefüggésben elmondta, hogy a diplomáciai szolgálat vezetője támogatja a változást, és több egyeztetést is folytatott a bizottsággal a szóban forgó szabályozás felülvizsgálatáról. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!