szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Két és félmillió fekete lyukat térképezett fel az amerikai űrkutatási ügynökség, a NASA WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer) elnevezésű, széles látószögű infravörös sugárzást felmérő csillagászati műholdja.

A szerkezet 2009 decembere és 2011 februárja között gyűjtötte az adatokat, kétszer "szkennelte" a teljes égboltot infravörös fényben, felvételek millióit készítve. A megfigyelések adatait közzétették, lehetővé téve az asztronómusok számára a szabad kutatásokat és felfedezéseket - olvasható a PhysOrg tudományos hírportálon és a Space.com hírei között.

"A csillagászati műhold 2,5 millió aktív fekete lyukat talált, a legtávolabbi tízmilliárd fényévnyire van" - közölte Daniel Stern, a NASA bolygókutató részlege, a Jet Propulsion Laboratory csillagásza.

Mint hozzátette, ezeknek az objektumoknak a kétharmadát korábban sohasem észlelték, mivel a látható fény számára áthatolhatatlanul vastag porfüggöny mögött rejtőzködnek. A fekete lyukak azonban felhevítik a port, miközben "behabzsolják", és a "táplálkozásuk" során képződő infravörös sugárzást észleli a WISE csillagászati műhold.

"A WISE könnyűszerrel megtalálja a fekete lyukakat, a NASA röntgencsillagászati műholdja, a júniusban felbocsátott NuSTAR (Nuclear SpectroscopicTelescope Array) segítségével pedig többet megtudhatunk arról, hogy miképp alakulnak és növekednek a fekete lyukak" - magyarázta Stern.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!