szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Gondatlanságból elkövetett emberölés gyanújával emelt vádat egy vizsgálóbíró Martine Aubry, Lille polgármestere, a francia Szocialista Párt korábbi vezetője ellen. A vezető baloldali politikust azzal gyanúsítják, hogy több mint 25 évvel ezelőtt a munkaügyi minisztérium illetékeseként késlekedett az azbeszt szigetelőanyagként való használatának betiltásával, aminek rákkeltő hatása miatt a mai napig évente 3 ezren betegednek meg Franciaországban.

Nyolcórás kihallgatása után szerdára virradó éjjel Aubry maga jelentette be vád alá helyezését. "Hogyan tilthattam volna be 1984 és 1987 között, amikor még egyetlen ország sem tette meg, amikor még egyetlen tudományos jelentés, szakértő vagy szakszervezet nem követelte azt? Franciaország kilenc évvel később, az Európai Unió pedig húsz évvel később tiltotta be (az azbesztet)" - hangsúlyozta a politikus a vizsgálóbíró párizsi irodája előtt tett nyilatkozatában.

Hozzátette: "Semmi nem indokolja a vád alá helyezésemet". Elmondta, hogy pontról pontra elmagyarázta a vizsgálóbírónak, hogy a korabeli előírásoknak megfelelően járt el. "Az igazságszolgáltatás tévúton jár, amikor azoknak esik neki, akik védték a munkavállalókat, és nem azoknak, akik kitették őket (az azbeszt hatásainak)" - hívta fel a figyelmet Aubry. Jelezte, hogy ügyvédje az eljárás beszüntetését fogja indítványozni. 

Martine Aubry 1984 és 1987 között a munkaügyi minisztérium munkakapcsolatokért felelős igazgatója volt. A vizsgálóbíró szerint nem alkalmazott egy, a munkavállalók egészségügyi védelmében elfogadott 1983-as európai direktívát. 

Az építőiparban sokáig rendszeresen alkalmazott azbeszt rákkeltő hatása az ötvenes évek óta ismert, de Franciaország csak 1977-ben hozott először rendeletet használatának a korlátozásáról. Egy 2006-ban készült ötszáz oldalas nemzetgyűlési jelentés "szociális bűnténynek" minősítette, hogy az ötvenes évektől a hetvenes évek végéig azbesztet használtak szigetelőanyagként a franciaországi építkezéseken. Az országban 1997-ben betiltott építőanyag rákkeltő hatása miatt évente háromezren betegednek meg, s a parlamenti bizottság becslése szerint 2025-ig 100 ezer lehet a halálos kimenetelű megbetegedések száma. 

Az áldozatokat képviselő egyesületek szerint "természetes", hogy Aubryt meghallgatta az igazságszolgáltatás az ügyben, hiszen egyértelmű, hogy a hatóságok a nyolcvanas években nem hoztak meg minden óvintézkedést. Martine Aubry viszont álláspontjuk szerint személyesen sokat tett az ügyben, s személyes büntetőjogi felelőssége nem bizonyítható a megbetegedések esetében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!