szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nincs rá bizonyíték, hogy emberről emberre is terjedne az új madárinfluenza-vírust, a H7N9-et, valamilyen más emlős viszont terjesztheti – írja a Washington Post. Járvány még nincs, az oltásra viszont valószínűleg hónapokat kell még várni. Az ÁNTSZ szerint ha heveny, súlyos légúti megbetegedés lép fel egy olyan embernél, aki az elmúlt tíz napban Kínában járt, indokolt a virológiai vizsgálata, illetve a vele kapcsolatba kerülők járványügyi megfigyelése.

„A jó hír az, hogy eddig semmi jel nem utal arra, hogy a H7N9 vírus emberről emberre is terjedne, de a szakértők szerint a vírus mutációja aggodalomra ad okot” – írja a Washington Post a Kínában felfedezett új vírustörzsről. A lap internetes kiadása kérdés-felelet formában, a WHO adatai alapján gyűjtötte össze a vírussal kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat.

A néhány éve súlyos járványt okozó madárinfluenzával rokon H7N9 vírust a napokban fedezték fel Kínában, ahol eddig 16 ember fertőződött meg. A fertőzés egyelőre Kína területére korlátozódott, de már Hongkongban is felbukkant. A tűnetek között a WHO a lázat, a köhögést, a légszomjat és a súlyos tüdőgyulladást sorolja, amelyek eddig hat ember halálát okozták.

„Jelenleg nincs ok a pánikra” – írja a Washington Post. „Nincs rá bizonyíték, hogy a vírus emberről emberre is terjedne, és Kínán kívül nem jelentettek megbetegedést.” A vírus ezzel szemben nagyon könnyen terjed baromfiról emberre: egy mutáció következtében könnyen el tud szaporodni az emlősök szervezetében, kedvező hatással van rá az emberi testnek megfelelő hőmérséklet. Ezért gyanítják, hogy a szárnyasokon (csirkében és galambokban is találtak ilyen vírust) kívül valamilyen emlős, feltehetően sertés is terjeszti. A fertőzött sertésekben – írja a lap – komoly az esélye, hogy újabb, emberre is veszélyes mutáció alakul ki, mivel a sertés biológiailag sokban hasonlít az emberhez. Az is lehetséges, hogy a mutáció a szárnyasokban történik, vagy azután zajlik le, hogy a vírus a baromfikon keresztül megfertőzött egy embert.

AFP / Wang Zhao

A lap szerint a kínai állami egészségügyi szerv külföldi szakértőkkel is megosztja a vírus genetikai mintáit, hogy megkönnyítsék az oltás elkészítését. A wantchinatimes.com hírportál szerint amerikai és japán tudósok már el is kezdték a vakcina kifejlesztését, valós eredmény azonban legkorábban öt hónapon belül várható.

Sanghaiban eközben már megkezdődött a baromfikereskedelem leállítása. A városban két baromfitelepet és piacot zártak le, ahol kimutatták a vírus jelenlétét, és 20 000 állatot öltek le.

Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) szerint ha heveny, súlyos légúti megbetegedés lép fel egy olyan embernél, aki az elmúlt tíz napban Kínában járt, indokolt a H7N9-es típusú influenzavírusra vonatkozó virológiai vizsgálata, illetve a vele kapcsolatba kerülők járványügyi megfigyelése.

Az ÁNTSZ pénteken az MTI megkeresésére szintén azt erősítette meg, hogy a jelenleg rendelkezésre álló bizonyítékok nem támasztják alá a vírus emberről emberre történő terjedését.

Kifejtették: figyelemmel kísérik a Kínában felbukkant, eddig ismeretlen madárinfluenza-vírussal kapcsolatos járványügyi világhelyzet alakulását. Az Országos Epidemiológiai Központ és az Országos Tisztifőorvosi Hivatal szorosan együttműködik az európai és a nemzetközi szakmai szervezetekkel, továbbá követi az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ szerdán megjelent gyors kockázatbecslésében megfogalmazott ajánlásokat. A madárinfluenzáról az ÁNTSZ hétfőre ígért bővebb tájékoztatást.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) magyarországi irodájának vezetője kiemelte: a WHO sehol semmilyen utazási szigorítást nem javasolt a kínai járvány miatt.

Korábban a Külügyminisztérium konzuli szolgálata fokozott óvatosságot kért a távol-keleti országba indulóktól. A fertőződés veszélyének elkerüléséért - a WHO ajánlásaival összhangban - azt javasolták a Kínába utazóknak, hogy kerüljék az érintkezést az élő vagy nyers szárnyasokkal, a húsételeket csak megfelelő elkészítés - legalább 70 Celsius-fokon történő sütés-főzés - után fogyasszák, továbbá fokozottan tartsák be a higiéniai szabályokat, gyakran és alaposan mossanak kezet. Azt is kérték az utazóktól, hogy influenzára utaló tünetek - például magas láz, hasmenés, hányás, alhasi fájdalom, légzési nehézségek - esetén haladéktalanul forduljanak orvoshoz, és szükség esetén használjanak védőmaszkot.

Hongkongban óvintézkedéseket hoztak az új madárinfluenza-vírus miatt azután, hogy gyanús tüneteket észleltek egy hétéves kislányon, aki Sanghajban járt. A kislányt a Queen Elizabeth kórházban tartják szigorú megfigyelés alatt. A különleges közigazgatási övezet járványmegelőző intézkedéseinek sorában fokozottan ellenőrzik a baromfitelepeket, a vágóhidakat és felfüggesztették a szárazföldi Kínából származó baromfi behozatalát.

Vietnam szintén bejelentette, hogy leállította a baromfi importját Kínából. A japán repülőtereken plakátok figyelmeztetik a Kínából érkező utasokat a beléptetésnél arra, hogy ha lázasnak érzik magukat, azonnal forduljanak orvoshoz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Külügy: legyenek óvatosak, akik Kínába utaznak

A Külügyminisztérium konzuli szolgálata fokozott óvatosságot kér a Kínába indulóktól, mert Sanghajban és a környező kelet-kínai tartományokban többen is meghaltak az influenzavírus A (H7N9) törzsétől származó fertőzésben.

MTI Plázs

Rejtélyes új vírus: vakcinát készítene az USA

Az amerikai járványügyi és betegségmegelőzési központ (CDC) figyelemmel kíséri az újfajta, egyelőre csak Kínába észlelt madárinfluenzás eseteket, és hozzálátott a védőoltás elkészítéséhez.