szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Első fokon nem ítéltek meg kártérítést annak a kínai nőnek, akit 18 hónapra munkával történő átnevelésre ítéltek, de nyolc nap után kiszabadult. Ez volt az első ilyen jellegű kártérítési per Kínában - jelentette a kínai online média pénteken.

A dél-kínai Hunan tartományban, Jungcsou városának bíróságához benyújtott keresetében Tang Huj írásos bocsánatkérést követelt, kártérítést az őt ért károkért és személyes szabadságának korlátozásáért, összesen csaknem 90 ezer forint értékben. Tangot tavaly augusztusban azért küldték 18 hónapra a büntetőintézetbe, mert szüntelenül demonstrált azok ellen az általa enyhének tartott ítéletek ellen, amelyeket korábban a kislányát megerőszakolókra róttak.

Tizenegy éves gyereklányát 2006-ban rabolták el, eladták, majd egy helyi bordélyban több mint száz alkalommal megerőszakolták, mielőtt kiszabadították a fogságából. Két elrablóját halálra ítélték, négy másik vádlott életfogytig tartó börtönt, míg egy férfi 15 év szabadságvesztést kapott. Tang nem nyugodott bele az ítéletbe, mert szerinte a bizonyítékokat meghamisították, továbbá a lánya két rendőrre tett terhelő vallomását a nyomozók figyelmen kívül hagyták. Az asszony, aki valamennyi elítélt számára halálbüntetést követelt, rendszeresen tiltakozott a helyi kormányzati épületeknél, amit a hatóságok a "rend megzavarásaként" könyveltek el. 

Tang bezárása, illetve az ügy országos nyilvánosságra kerülése révén erősödött meg az országban az a szakmai és civil mozgalom, amely az átnevelő intézmények, az úgynevezett munkatáborok bezárását követelte. Ennek eredményeként már kormányzati szinten megfogalmazódott a szándék a bírósági ítélet nélküli büntetésre kötelezés rendszerének megszüntetésére, illetve reformjára. 

Tang, akit alig egy héttel az elzárása után kiengedtek, januárban adta be kárpótlási keresetét. Csütörtökön úgy nyilatkozott, ha megnyeri ezt a pert, akkor a munkatáborral kapcsolatos megpróbáltatásainak vége. Ha nem, akkor ismét perelni fog. A fellebbezéshez az ítélet kihirdetése után 15 nap áll a rendelkezésére. Az utóbbi napokban több, a munkatábort megjárt nő drámai beszámolója is nyilvánosságot kapott a kínai médiában. Ezek az effajta intézményekben uralkodó állapotokról, körülményekről, kínzásokról adtak megrázó képet. Megfigyelők úgy vélik, a Tang-ügyben hozandó esetleges pozitív ítélet precedens értékű lenne, s általa kártérítési perek végeláthatatlan sora indulhatna meg Kínában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!