szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Hubble űrteleszkóp apró, eddig soha nem látott holdat tárt fel a Neptunusz körül, amelynek így már 14 holdját ismerik.

Az S/2004 N 1 elnevezésű holdat július 1-jén fedezték fel a régebbi Hubble-képek friss elemzése során – írta a köztévé híroldala a Space.com hírét idézve. Az égitest a Neptunusz legkisebb ismert holdja, mindössze 19 kilométer széles. A Hubble teleszkóp kutatói hétfőn jelentették be az új hold felfedezését.

Az apró holdat nem volt könnyű megtalálni. „A holdak és az ívek (a gyűrűk szegmensei) nagyon gyorsan keringenek a planéta körül, így új módszert kellett kidolgozni mozgásuk követésére annak érdekében, hogy megfigyelhessük a rendszer részleteit” – mondta Mars Showalter, a SETI Intézet kutatója és a hold felfedezője.

A kutatás folyamán Showalter egy fehér pötty mozgását követte nyomon több mint 150 archív Neptunusz-fotón, melyeket a Hubble 2004 és 2009 között készített. Mivel jóval a gyűrűszegmensek mögé is kiterjesztette vizsgálatát, így vette észre a fehér foltot mintegy 105 ezer kilométeres távolságban, a Larissza és a Próteusz holdak pályája között. Az apró égitest 23 óránként tesz meg egy teljes kört a Neptunusz körül.

Olyan apró és nehezen észlelhető, hogy még a NASA Voyager-2 űrszondája sem vette észre, amikor 1989-ben elhaladt a bolygó mellett. Akkoriban a Voyager hat korábban ismeretlen holdat észlelt a bolygó körül. A NASA szakemberei szerint az  S/2004 N 1 olyan pici, hogy körülbelül 100 milliószor haloványabb a puszta szemmel még érzékelhető leghalványabb csillagnál.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!