szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A csütörtökig tartó tárgyalássorozat során a "hatok" - az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Kína és Oroszország - átfogó és végleges megállapodást próbálnak előkészíteni Iránnal az atomvita ügyében. A megbeszélések az ENSZ bécsi épületében kezdődtek, később pedig a főtárgyalók szálláshelyén, egy belvárosi luxushotelben folytatódnak majd.

Megkezdődtek az iráni atomprogramról szóló megbeszélések kedden Bécsben, de a felek nem számítanak arra, hogy végleges megállapodás születhet. A csütörtökig tartó tárgyalássorozat során a "hatok" - az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Kína és Oroszország - átfogó és végleges megállapodást próbálnak előkészíteni Iránnal az atomvita ügyében. A megbeszélések az ENSZ bécsi épületében kezdődtek, később pedig a főtárgyalók szálláshelyén, egy belvárosi luxushotelben folytatódnak majd. 

A teheráni delegációt Mohammad Dzsavád Zaríf iráni külügyminiszter és helyettese, Abbász Aragcsi vezeti. A megbeszélést, amely a tervek szerint egy több hónapig tartó tárgyalássorozat kezdetét jelenti, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője, Catherine Ashton felügyeli majd.

Nyugati tisztviselők szerint a mostani egyeztetések célja, hogy megegyezzenek arról, hogyan folytassák a további tárgyalásokat a következő hónapokban, milyen kérdések kerüljenek majd napirendre. Michael Mann, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjének szóvivője úgy fogalmazott: "senki nem számít végleges megállapodásra ebben a körben, de azért reménykednek az előrelépésben. (...) A cél az, hogy megteremtsék a jövőbeli tárgyalások keretét." 

Hétfő este Teherán és az Egyesült Államok képviselői is visszafogottnak mutatkoztak a tárgyalások sikerét illetően. Szájed Ali Hamenei ajatolláh, Irán legfőbb vallási és politikai vezetője úgy vélekedett, hogy a szóban forgó tárgyalások nem vezetnek sehova, de ennek ellenére nem ellenzi azok folytatását. Egy neve elhallgatását kérő amerikai tisztségviselő azt mondta újságíróknak, hogy "bonyolult és hosszadalmas folyamat" előtt állnak, és "nagyjából ugyanannyi esély van a megegyezésre, mint a kudarcra".

A nyugati országok azzal vádolják Iránt, hogy békés célúnak mondott atomprogramja leple alatt nukleáris fegyver előállítására törekszik. Teherán következetesen visszautasítja a vádat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!