A krími parlament elvi döntést hozott csütörtökön arról, hogy a félsziget csatlakozzon Oroszországhoz, s az ügyben a népszavazást március 16-ra írta ki. Az orosz álláspont szerint államcsíny történt Ukrajnában, és továbbra is Viktor Janukovics az elnök. Oroszország és Ukrajna között a nyugati hatalmak próbálnak közvetíteni, az orosz külügyminiszter nem hajlandó leülni ukrán kollégájával. Az EU csütörtökön befagyasztotta az ukrán elnök számláit, és felfüggesztették az orosz vízumkönnyítési tárgyalásokat is. A Krímben mindeközben fegyveresek tartják blokád alatt az ukrán támaszpontokat. Az ukrán válság percről percre.
Most érkezett
Kijevi tüntetők támogatták Ungváron az új kárpátaljai kormányzót
Kárpátalja megye új kormányzóját támogató nagygyűlést tartottak pénteken Ungváron, ahol a kormányzati épületben feszült hangulatban ülésezik a megyei tanács (közgyűlés).
Valerij Luncsenkónak, Kárpátalja új kormányzójának a beiktatására és támogatására a kormánykoalíció három pártjának mintegy tíz parlamenti képviselője érkezett Ungvárra, és szólalt fel a nagygyűlésen. Az ungvári születésű Zorjan Skirjak, a kijevi tüntetések, azaz a Majdan egyik fő szervezője beszédében hangsúlyozta: azért érkeztek nagy számban Kijevből az új kormányzó támogatására, mert Kárpátalján feszült a helyzet, ugyanis a régi rendszer "köpönyeget fordított haszonélvezői" vissza akarnak térni a hatalomba.
A legfontosabb események eddig:
- Orosz vagy oroszbarát fegyveresek kedd óta több ukrán katonai telephelyet megtámadtak a Krímben, az ukrán erők több alkalommal erővel verték vissza a támadásokat. Bár Putyin szombaton felhatalmazást kért és kapott a parlament felsőházától, hogy katonai erőt alkalmazhasson Ukrajna területén, az orosz kormány szerint "helyi önvédelmi erőkről" van szó és semmi közük a krími fegyveresekhez, de a szevasztopoli orosz támaszpontra újabb katonákat küldtek.
- A krími parlament csütörtökön elvi döntést hozott arról, hogy a félsziget csatlakozzon Oroszországhoz, s az ügyben a népszavazást március 16-ra írta ki.
- A kelet-ukrajnai Donyeckben oroszpárti tüntetők szerdán elfoglaltak egy hivatali épületet. Több ukrán városban is voltak oroszbarát tüntetések.
- Oroszország államcsínynek tekinti a Kijevben történteket, nem akar háborút Ukrajnával, Viktor Janukovicsot tekinti legitim ukrán államfőnek, és az ellenzékkel kötött kijevi megállapodáshoz ragaszkodik, ezért nem is hajlandó leülni az átmeneti ukrán koalíciós kormány képviselőivel.
- Az Európai Bizottság szerdán egy 11 milliárd eurós ukrán csomagot terjesztett elő. Viktor Janukovics és 17 másik ukrán vezető számláit befagyasztotta az EU, a csütörtöki rendkívüli EU-csúcson pedig úgy döntöttek, első lépésként felfüggesztik Oroszországgal a vízumkönnyítési és partnerségi tárgyalásokat. A NATO számos együttműködési programot felfüggeszt Oroszországgal.
- EBESZ-megfigyelők utaznak a Krímbe, köztük két magyar tiszttel. A kontingens vezetője és szóvivője Ács Gábor, a Magyar Honvédség alezredese.
Percről percre
Kijev kész tárgyalni Moszkvával, ha...
Ukrajna kész tárgyalni az orosz kormánnyal, de ehhez Moszkvának ki kell vonnia csapatait, és be kell tartania az általa aláírt két- és többoldalú megállapodásokat – jelentette ki Arszenyij Jacenyuk ukrán miniszterelnök.
Ukrajna is részt vesz a szocsi paralimpián
Bár Ukrajna korábban fontolgatta, hogy nem vesz részt az oroszországi Szocsiban rendezett paralimpián, pénteken közölték, hogy mégis részt vesznek, és kiállnak "a békéért".
Bejutott egy ukrán légi deszantos alakulat a Krímbe
Az ukrán hadsereg egyik különleges egységének sikerült bejutnia a Krímbe – közölte a kijevi védelmi minisztérium sajtóosztálya ukrán hírportálok szerint. A védelmi tárcánál hivatalosan megerősítették, hogy 25. dnyipropetrovszki légi deszant dandár felderítő-diverziós százada Perevalnoje faluban tartózkodik, körbezárva. Itt, a Szimferopol és Alusta között fekvő településen van az ukrán parti őrség 36. dandárjának támaszpontja – írta a trust.ua és a lenta-ua.net hírportál, a napok óta orosz blokád alatt tartott krími ukrán bázisok egyikéről.
A honlapok nem tudják, hogy az ukrán deszantosok hogyan jutottak be a Krím félszigetre. Mindenesetre sikerült kapcsolatba lépni velük, és az alakulat egyik tisztje annyit elmondott, hogy teljes fegyverzettel érkeztek Perevalnojéba, és készek a végsőkig kitartani a krími orosz szeparatisták nyomásával szemben.
A hírportálok más értesülései szerint a krími ukrán légvédelmi erőknél visszavonták a riadókészültséget, miután az orosz fegyveresek által megszállt szevasztopoli rádiótechnikai és rakétadandárok nem harcképesek. A dandároknál lévő Sz-300-as és a Buk rakéták fegyverzetét és kabinjait a híradások szerint lezárták és lepecsételték.
Ma este lesz a szocsi paralimpia megnyitója
Péntek este tartják a szocsi téli paralimpia megnyitóját, helyi idő szerint 8-kor (magyar idő szerint 5-kor). Bár eddig több ország, köztük Nagy-Britannia és Németország is jelezte, hogy nem küldenek kormányképviselőket a paralimpia megnyitójára, komoly bojkottfelhívás eddig nem érkezett.
A fegyverraktárak megnyitását követelte a Jobboldali Szektor
A Jobboldali Szektor nevű ukrán radikális nacionalista szervezet azt követelte a kijevi hatóságoktól, hogy nyissák meg a fegyverraktárakat az önvédelmi csapatok számára – jelentette pénteken az orosz állami hírügynökség, az ukrán védelmi minisztériumban lévő, meg nem nevezett forrására hivatkozva. Az állítólagos forrás azt mondta, "a követelést Dmitro Jaros, a Jobboldali Szektor (PSZ) vezetője nyújtotta be az ukrán kormányhoz és a védelmi minisztériumhoz". Az illető szerint beadványában Jaros azt hangoztatta, hogy a rendvédelmi erők "konzervatív megközelítései" nem teszik lehetővé, hogy rendet tegyenek az országban, és kizárják a "Majdan-ellenes" (az új kijevi hatalom elleni) tüntetéseket Ukrajna keleti és déli régióban.
Az ITAR-TASZSZ által idézett védelmi illetékes szerint Jaros "ultimátum formájában javasolta, hogy adják át a Jobboldali Szektor mint reguláris katonai kiképzésű alegységek jogállású szervezet részére a fegyverek és a haditechnika egy részét, valamint néhány (közép-ukrajnai) kiképző központot", amire Jaros szerint a Jobboldali Szektor "minőségi felkészítésére" van szükség, "mivel részt kell venniük Ukrajna területi épségének biztosításában". Az orosz hírügynökség által idézett ukrán védelmi illetékes szerint arra az esetre, ha a kormány és az ukrán fegyveres erők parancsnoksága nem teljesíti a követeléseket, Jaros nem zárta ki, hogy a Jobboldali Szektor "határozottabb módszerekkel vesz részt Ukrajna sorsának intézésében".
Ukrán médiaértesülések szerint március 5-én az ukrán parlamentbe benyújtottak egy javaslatot, hogy ismerjék el regulárisan kiképzett katonai alegységeknek a Jobboldali Szektort. A TASZSZ értesülése szerint a kezdeményezés támogatása miatt Arszenyij Jacenyuk kormányfő menesztett három védelmi miniszterhelyettest, közöttük a tárcavezető első helyettesét.
Az ITAR-TASZSZ hírügynökség egy hete arról számolt be – a nacionalista és szélsőjobboldali szervezetekből összeállt PSZ vezetőjének Facebook-oldalára hivatkozva –, hogy Dmitro Jaros a legjobban keresett csecsen hadúr, Doku Umarov segítségét kérte az Oroszország elleni harchoz. A PSZ cáfolta a hírt, arra hivatkozva, hogy Jaros oldalát hackerek támadták meg, s ők tették fel rá az említett közleményt.
Az Interpollal akarják köröztetni Janukovicsot
Az Interpol közölte, felkérést kapott az új ukrán kormánytól Viktor Janukovics volt elnök nemzetközi köröztetésére. Az Interpol közölte, vizsgálja a felkérést, az ukrán kormány pedig hatalommal visszaélés és gyilkosság miatt akarja köröztetni Janukovicsot.
"A krími népszavazás nem reális és nem legitim"
Nem reális és nem legitim a március 16-ra kitűzött népszavazás a Krím félsziget jogállásáról a kijevi Központi Választási Bizottság (CVK) alelnöke szerint. A Központi Választási Bizottság úgy döntött, nem engedélyezi a hozzáférést a krími és a szevasztopoli választók adatait tartalmazó hivatalos adatbázisokhoz.
Obama a japán kormányfővel is telefonált
Egyetért Barack Obama amerikai elnök és Abe Sindzó japán miniszterelnök abban, hogy Oroszország ukrajnai lépései a világ békéjét és biztonságát fenyegetik – közölte a Fehér Ház Washingtonban, helyi idő szerint csütörtök este. A két vezető politikus telefonbeszélgetést folyatott a témáról, és egyetértettek abban is, hogy meg kell őrizni Ukrajna területi egységét és függetlenségét.
A közlemény szerint Japán és az Egyesült Államok a nemzetközi nagyhatalmak többségét tömörítő Hetek (G7) csoportjában azon dolgoznak majd, hogy elérjék, Oroszország betartsa nemzetközi kötelezettségeit, és tiszteletben tartsa Ukrajna szuverenitását. Japán közlés szerint Abe arról biztosította Obamát, hogy támogatja azokat az erőfeszítéseit, amelyek az ukrajnai helyzet javítását célozzák.
Kanada is lépett
Az Európai Unió után Kanada is pénzügyi szankciókat vezetett be csütörtökön a Viktor Janukovics megbuktatott ukrán elnök és közvetlen környezetéhez tartozó 17 személy, köztük Mikola Azarov volt miniszterelnök és kormányának több tagja ellen. A kanadai külügyminisztérium tájékoztatója szerint "Ukrajna írásban biztosította a kanadai kormányt arról, hogy a névsorban lévő minden egyes személy illetéktelenül, hivatali vagy üzleti kapcsolatai révén jutott hozzá a pénzvagyonához", és az ukrán kormány arra kérte a kanadai kabinetet, hogy zárolják az illetéktelenül szerzett pénzeket, amennyiben vannak ilyenek kanadai bankokban.