szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szijjártó Péter külügyi államtitkár magyar sikernek is nevezte Donald Tusk megválasztását az Európai Tanács elnöki posztjára. Az Orbán-Tusk surlódásokról már nem beszélt.

Magyarország sikere is Donald Tusk lengyel kormányfő megválasztása az Európai Tanács elnökévé, a döntéssel tovább nőtt Közép-Európa súlya az unióban - mondta Szijjártó Péter az m1 Híradó című műsorának vasárnap.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium Moldovában tartózkodó államtitkára telefonon nyilatkozva azt mondta, Orbán Viktor miniszterelnök már régóta érvelt és lobbizott amellett, hogy legyen közép-európai vezetője is az Európai Uniónak. Közép-Európa súlya ugyanis az unión belül gazdasági értelemben jelentősen megnőtt azzal, hogy az elmúlt időszakban az unió átlagánál jobb gazdasági számokat és eredményeket tud felmutatni, és ez a térség lett az európai növekedés motorja - tette hozzá.

Az államtitkár azt mondta, Donald Tusk megválasztásával a térség politikai súlya is megnövekedett, a lengyel politikus megválasztása nagyon komoly közép-európai, ezen belül magyar siker is. Elmondhatjuk, hogy a Magyarországot is magába foglaló visegrádi együttműködésnek, a közép-európai térségnek most már a gazdasági súlya mellett a politikai súlya is jelentősen megnőtt - fogalmazott. 

Arra a kérdésre, hogy lehet-e gyakorlati szempontból is előnye Magyarország számára Tusk szerepvállalásának, Szijjártó Péter igennel válaszolt, majd úgy indokolt: Orbán Viktor kifejezetten jó viszonyt ápol a lengyel politikussal, aki ráadásul mindig is elkötelezett támogatója volt a visegrádi együttműködésnek.

A valósághoz azonban hozzá tartozik az is, hogy az utóbbi hónapokban - főleg az ukrán helyzet miatt - hűvösebbé vált a viszony Orbán Viktor és Donald Tusk között. Kezdődött akkor, amikor Orbán Viktor májusi beiktatási beszédében a kárpátaljai magyarok autonómia-igényét támogatta, amit Varsóban időszerűtlennek neveztek, a téma pedig napirendre került a Visegrádi csoport pozsonyi tanácskozásán. Legutóbb e hétn elején Orbán Viktor fogalmazta meg, hogy nem lesz közös visegrádi platform Oroszország ügyében, mert Magyarország azt gazdasági szempontból közelíti meg, míg a lengyel a biztonságpolitikát helyezik előtérbe.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!