szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ukrajnában törékeny tűzszünet jött létre, megvan a kockázata, hogy nem lesz tartós – jelentette ki Molnár Zsolt, az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának szocialista elnöke a testület csütörtöki zárt ülése után.

A délkelet-ukrajnai válság rendezésével foglalkozó kontaktcsoport tagjai múlt csütörtökön írták alá Minszkben a szeptemberi tűzszüneti megállapodások végrehajtásáról szóló 13 pontos intézkedéscsomagot. A dokumentum egyebek mellett rendelkezik a tűzszünet betartásáról, a nehézfegyverek visszavonásáról, a fogolycseréről, valamint arról, hogy Ukrajna helyreállítja az ellenőrzést a teljes orosz-ukrán határszakaszon.

A tűzszünet múlt szombat éjfélkor lépett életbe. Ennek ellenére oroszbarát szakadárok azt jelentették, hogy ellenőrzésük alá vonták az ukrajnai Debalcevét. Petro Porosenko ukrán elnök szerdán közölte: megkezdődött az ukrán katonák "tervezett" kivonása Debalcevéből, és nyolcvan százalékuk – haditechnikai eszközökkel együtt – már elhagyta a szakadárok által ostromlott várost. A nemzetbiztonsági bizottságot többek között Pásztor István, az Információs Hivatal főigazgatója és Hajdu János, a Terrorelhárítási Központ főigazgatója tájékoztatta az ukrajnai helyzetről. 

Molnár Zsolt azt is elmondta, hogy a kapott tájékoztatás szerint az ukrán hadseregben a magyar nemzetiségű katonák aránya nem haladja meg az ukrajnai magyarság arányát. A bizottság több mint két és félórás ülésén az előzetes letartóztatásban lévő Kiss Szilárdnak, Magyarország volt moszkvai mezőgazdasági attaséjának ügyéről, a bevándorlás helyzetéről, valamint a Magyar Nemzet hétfői számában megjelentekről, az állítólag Budapestre tervezett terrorakcióról is tájékozódott. Utóbbiról a szocialista elnök azt mondta: a cikk dezinformációkat tartalmazott, amelynek okát a szolgálatok vizsgálják. 

Nem volt Budapestre tervezett tálib terrorakció, nincs olyan adat, amely szerint Magyarországon közvetlen terrorfenyegetettség lenne – hangsúlyozta Molnár Zsolt. Kiss Szilárd ügyével kapcsolatban a bizottság elnöke elfogadhatatlannak nevezte, hogy a gyanúsított annak ellenére lett attasé, hogy kétszer is fennakadt a nemzetbiztonsági átvilágításon. 

A növekvő mértékű illegális bevándorlásról Molnár Zsolt azt mondta: ez a kérdéskör nem nemzetbiztonsági, hanem idegenrendészeti és határrendészeti vonatkozású.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!