szerző:
Tetszett a cikk?

A hivatalosan tisztséget nem viselő, a háttérből irányító lengyel politikus a jelek szerint felhúzta magát azon, hogy Németországban bírálják az új lengyel kormány döntéseit. Jaroslaw Kaczynski nyilatkozatában a németek kollektív bűnösségét pedzegette, a világháborús kárpótlásról beszélt, és azt a meggyőződését is megosztotta, hogy a legrosszabb fajta lengyelek génjeikben hordozzák a hazaárulást.

"A németekkel sok az elszámolnivalónk, nagyon sokkal tartoznak nekünk jogi és morális értelemben. Ezek az ügyek ma is nyitottak, soha nem rendezték őket, mert törvényesen soha nem mondtunk le a háború és a megszállás miatti kárpótlásról" – jelentette ki Jaroslaw Kaczynski, az október 25-i választásokon győztes Jog és Igazságosság Párt elnöke a Republika nevű jobboldali magántelevízió péntek esti adásában.

Hangsúlyozta, hogy a lengyelek elleni háborús bűnöket nem pusztán az SS és a Gestapo követte el, hanem „egyszerű német emberek” tömegei. Jó lesz, ha ezt nem felejtik el azok, akik a német médiát befolyásolják! – emelte fel a hangját a formálisan semmilyen tisztséget nem viselő, de valójában a köztársasági elnököt és a miniszterelnököt a háttérből egyaránt irányító politikus.

Jaroslaw Kaczynski
AFP / Janek Skarzynski

Kaczynski mindezt azzal kapcsolatban fejtette ki, hogy egyebek közt Németországban is bírálják az új kormány sokak szerint alkotmánysértő és diktatórikus eljárásait. Azt is hozzátette: bár a módszerek mások, ugyanaz a helyzet, mint az 1956-os magyarországi és az 1968-as csehszlovákiai szovjet beavatkozás esetében. „De mi meg tudjuk védeni magunkat, és nem szorulunk a németek tanácsaira a demokráciát illetően”.

A pártelnök élesen elítélte azokat az ellenzéki politikusokat, akik panaszaikkal a külföldhöz fordulnak. A hazaárulásnak ez a végzetes hagyománya benne van a legrosszabb fajta lengyelek génjeiben – mondta, nem említve, hogy az Európai Parlamentben tervezett vitát éppen a választásokon vesztes korábbi kormánypárt, a Polgári Platform kérésére vették le egyelőre a napirendről.

"Az Alkotmánybíróság minden rossznak a gyűjtőhelye"

Kaczynski állást foglalt az Alkotmánybíróság körüli vitáról is. Kifejtette, hogy a testület minden rossznak a gyűjtőhelye, az új (a mostani kormányhoz közel álló) alkotmánybírák választását lehetővé tevő friss törvényt megsemmisítő határozata pedig érvénytelen, ezért nem hirdetik ki a hivatalos közlönyben, vagyis nem léphet hatályba. Ez ellentmond a kormány pénteki közleményének, amely az előző napi közléssel szemben mégis kilátásba helyezte a döntés publikálását.

Kaczynski és Orbán
MTI / EPA / Pawel Supernak

Az AB elnöke ugyanis emlékeztette a miniszterelnököt, hogy az alkotmány szerint, amelyre ő is esküt tett, az AB döntései véglegesek és megfellebbezhetetlenek, közzétételük kötelező. A súlyos konfliktusnak még bizonyosan nincs vége, mert a kormánypárt elnöke nyíltan kimondta: nem akarják megengedni, hogy az alkotmánybírák kifogásai gátolják a kormányprogram végrehajtását.

Az alkotmány megváltoztatásához és ezen belül az AB jogállásának megváltoztatásához viszont a Kaczynski-párt mindössze négymandátumos többsége nem elég.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!