szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Schulz az SPD kongresszusán beszélt, ahol majd azt is eldöntik, kezdjenek-e tárgyalásokat Angela Merkel pártjával arról, hogy mégis folytatják a nagykoalíciós kormányzást.

A Német Szociáldemokrata Pártnak (SPD) nem kell feltétlenül kormányoznia, de legyen meg a lehetőség erre, hogy az ország végül kijusson a politikai zsákutcából – jelentette ki Martin Schulz, a párt elnöke az SPD csütörtökön elkezdődött háromnapos kongresszusán, amelyen eldöntik, hogy kezdjenek-e megbeszéléseket a CDU/CSU-val a megrekedt kormányalakítás előmozdításának lehetőségéről.

Az elnökség indítványa szerint el kell kezdeni tárgyalni, de ennek nem kell a CDU/CSU és az SPD közötti koalíciós megállapodással végződnie. Schulz azt mondta: mindenféle kormányzati felállás lehetőségét meg kell hagyni. "A lényeg, hogy mit tudunk hozzáadni a leendő kormányzáshoz, annak a majdani tartalma a fontos, nem a formája. Az országnak erősebbé és jobbá kell válnia" – tette hozzá.

Schulz bocsánatot kért pártja rossz választási szerepléséért, kijelentve, hogy azért nem Angela Merkel német kancellár vagy a média vagy a neoliberalizmus a felelős, hanem maga az SPD.

Arról is beszélt, hogy szerinte még szorosabbá kell tenni az európai uniós országok integrációját, "2025-re meg kell teremteni az európai egyesült államokat", azoknak az országoknak pedig, amelyek ezt nem akarják, ki kell lépniük. A pártelnök – mint mondta – szeretné, ha az EU kötne egy új alkotmányos szerződést a föderális Európáról. Ez a föderális Európa közösen alakítaná ki a politikáját például az olyan területeken, mint a bel- és külföldi biztonság, az adózás, a monetáris politika, a menedéknyújtás és a nemzetközi fejlesztés. "Európa a mi életbiztosításunk" – mondta. 

"Ezt az alkotmányos szerződést azután minden tagországnak be kell nyújtani, és amelyik nem ért vele egyet, az automatikusan elhagyná az uniót" – szögezte le Schulz. A pártelnök megjegyezte, hogy Lengyelország szisztematikusan aláássa az európai értékeket, és az EU nem tud semmit tenni ez ellen, de Magyarország is egyre jobban eltávolodik az uniótól, részben azáltal, hogy nagy üzleteket köt Kínával.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!