szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A korábbi jelentésekkel ellentétben Szergej Szkripal egykori orosz-brit kettősügynök nem is élt visszavonult életet: a Nagy-Britanniában élő kém rendszeresen tartott előadásokat nyugati titkosszolgálatoknak, illetve egyetemistáknak, s lehet, hogy ezért akarták őt megölni márciusban, feltételezhetően orosz ügynökök.

A 66 éves Szergej Szkripal rendszeresen tartott előadásokat az USA-ban és a nyugat-európai országokban, s diákoknak, illetve a nyugati hírszerző szolgálatok munkatársainak beszélt arról, miként működik az orosz felderítés, illetve elhárítás – írta a The Guardian című brit napilap. A szakértők szerint ugyan 2004-es letartóztatása után Szkripal már nem jutott hozzá új információkhoz, az orosz titkosszolgálatnál eltöltött évek során annyi mindent megtudott, hogy lebukása után is értékes adatokkal rendelkezett az orosz szolgálatok működésével kapcsolatban.

A brit külügyminisztérium is megerősítette, hogy a novicsok nevű, szovjet időkben kifejlesztett idegméreggel megmérgezett Szkripal rendszeresen tartott előadásokat, ám a londoni kormány hangsúlyozta: ez a tény semmiképpen sem igazolhatja azt, hogy merényletet követtek el az egykori kém ellen. A dél-angliai Salisbury-ben elkövetett támadásban Szkripal mellett súlyosan megbetegedett az ügynök lánya, a 33 éves Julija is. Végül mindketten túlélték a támadást, s jelenleg apja és lánya is a brit szolgálatok által védett titkos helyszínen tartózkodik.

A The Guardian beszámolója szerint Szkripal Csehországban is tartott egy előadást, és ezt követően a cseh titkosszolgálat tagjai legalább egyszer meglátogatták őt Angliában. 2016-ban Észtországban beszélt a helyi szolgálatok képviselőinek, akik nagyon hasznosnak minősítették a tőle kapott információkat. Szkripalt 2010-ben engedték  Nagy-Britanniába távozni, cserébe a nyugati államok több, Oroszországnak dolgozó kémet adták át Moszkvának.

A Nyugatra került egykori szovjet és orosz ügynökök közül többen tartottak előadásokat: ezt tette a KGB-ből elmenekült Oleg Gorgyievszkij is, s a 2006-ban Londonban meggyilkolt Alekszandr Litvinyenko is együttműködött a brit titkosszolgálattal.

Közben Andrew Parker, az MI5, a brit kémelhárítás vezetője azzal vádolta Oroszországot, hogy rosszindulatú cselekedetek sorával próbálja meg aláásni az európai demokráciákat.  Szerinte Moszkva hazugságokkal, féligazságokkal, illetve a tények szándékos összekuszálásával teli propagandával próbálja meg befolyása alá vonni az EU polgárait. „A Kreml egyik központi és tulajdonképpen csodálatra méltó célja az, hogy Oroszországot újra a világpolitika színpadának fontos szereplőjévé tegye. Viszont ezt a célt agresszív és kártékony eszközökkel igyekszik elérni és így az a veszély fenyegeti, hogy egy köztiszteletnek örvendő állam helyett elszigetelt páriává változik” - mondta Parker egy berlini tanácskozáson.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!