szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

Az elöregedés és a munkaerőhiány furcsa következménye.

70 év a katolikus egyház papjainak átlag életkora Írországban. Így az országnak, amely egykor rengeteg misszionáriust küldött a világba, mostanában importálnia kell a fiatalokat, elsősorban az egykori gyarmatokról, ahol az angol nyelvtudás többé-kevésbé fennmaradt. A papimport legfontosabb bázisa Kerala állam Indiában, de érkeznek tisztelendő atyák Lengyelországból és Romániából is. A beilleszkedést segíti, hogy Írországnak olyan miniszterelnöke van, Leo Varadkar, akinek a családja Indiából érkezett a zöld szigetre.

2030-ra a papok 75%-a 70 év fölött lesz - így kongatta meg a vészharangot Dublin érseke két évvel ezelőtt, és megbízta Monihan püspököt, hogy lásson munkához: szerezzen külföldi papokat. Az akció sikeres: csak Monihan püspök egyházmegyéjében négy keralai pap hirdeti az igét plébánosként. Rajtuk kivül még egy lengyel pap is segíti az egyházmegyét, ahol drámai mértékben csökken mind a hívek, mind pedig a papok száma.

60 éve paphiány van Írországban - állapítja meg az a tanulmány, melyet a National University of Ireland készített el. A folyamatot felgyorsította, hogy az egyház pedofil botrányai sokakat elriasztottak. Ellenhatást gyakorolt az, hogy II. János Pál pápa nem sokkal a beiktatása után ellátogatott Írországba, akkor valamelyest növekedett a pap növendékek száma, ám mára a helyzet kifejezetten drámaivá vált: a központi Szent Patrik szeminárium első évfolyamának mindössze öt hallgatója van.

A hívek úgy fogadtak mintha az unokájuk lennék - nyilatkozott a BBC-nek az egyik fiatal pap, aki Kerala államból érkezett, amely a katolikus egyház fellegvára Indiában. Az angol nyelvtudás Indiának ezen a részén meglehetősen megkopott, de a hívők segítenek a migráns papoknak abban, hogy a nyelvet ne csak értsék, de prédikálni is tudjanak rajta. A generációs probléma itt is megmutatkozik: a hívők jelentős része is nyugdíjas.

A hívők között is egyre kevesebben vannak azonban a fiatalok. Ennél is nagyobb gond, hogy általában jelentős mértékben csökkent azok száma, akik rendszeresen látogatják a templomokat, pedig Írország hagyományosan a katolikus egyház bástyájának számított a brit birodalomban. A pedofil perek megingatták a bizalmat, a gyors gazdasági fejlődés pedig sok alternatívát teremtett a fiatalabb nemzedékek számára. A kelta tigris, amely elérte, hogy Írországban legyen a második legmagasabb az egy főre eső GDP az Európai Unióban Luxemburg után, eltávolodóban van a katolikus egyház hagyományos értékrendjétől.

(BBC)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!