szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Azt, hogy Washington nem csatlakozik újra, azzal indokolták, hogy Oroszország továbbra is folyamatosan megszegi a szerződést.

Nem csatlakozik újra a Nyitott Égbolt szerződéshez az Egyesült Államok, erről pedig már Oroszországot is tájékoztatták – nyilatkozták az amerikai külügyminisztérium tisztviselői, nevük elhallgatását kérve. A minisztérium azzal indokolta a döntést, hogy Oroszország továbbra is folyamatosan megszegi a szerződést, valamint hogy Moszkva viselkedése alapján nem partner a kölcsönös bizalomerősítésben.

A Nyitott Égbolt fegyverzetkorlátozási megállapodást 1992-ben dolgozták ki, 2002-ben lépett életbe. Lehetővé tette a részt vevő 35 államnak – köztük az Egyesült Államoknak, Oroszországnak, Kanadának, Ukrajnának, Lengyelországnak, és Magyarországnak is –, hogy fegyvertelen megfigyelési repüléseket végezhessenek egymás területe felett. A cél a katonai tevékenység átláthatóságának biztosítása volt.

Az egyezményből Donald Trump volt elnök léptette ki az Egyesült Államokat. Trump arra hivatkozott, hogy Oroszország megsértette a megállapodást, mivel egyes területei felett korlátozta, vagy meg is tiltotta a repüléseket. A jelenlegi elnök, Joe Biden akkor még bírálta a döntést.

Moszkva válaszként januárban szintén bejelentette, hogy kilép a megállapodásból. Emellett mégis arra kérék a Nyitott Égbolt szerződésben maradó államokat, hogy az Egyesült Államok kilépése után is biztosítsák egész területük, így az amerikai objektumok feletti átrepülést, és az orosz területekről készült légi felvételeket ne adják át a Pentagonnak.

A két ország között így már csak egy, az Új START fegyverzetellenőrzési szerződés marad érvényben, mégpedig 2026. február 5-ig.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!