szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az orosz külügy szerint Asraf Gáni afgán elnök a hibás az országban kialakult válsághelyzetért.

Oroszország kész repülőgépeket rendelkezésre bocsátani a hazájukból távozni szándékozó afgánok külföldre szállításához - jelentette ki csütörtöki moszkvai sajtótájékoztatóján Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő.

"Az afganisztáni humanitárius helyzet romlásának megakadályozása érdekében készek vagyunk az orosz polgári légiflotta szolgáltatásait rendelkezésre bocsátani bármennyi afgán állampolgár - beleértve a nőket és a gyermekeket - légi elszállítására bármely olyan más országba, amely érdeklődést mutat a befogadásuk és elhelyezésük iránt" - mondta Zaharova.

A szóvivő megerősítette, hogy Oroszország nem tervezi kimenekíteni kabuli nagykövetségét vagy az Afganisztánban tartózkodó állampolgárait. Utóbbiakból mintegy száz szerepel a nyilvántartásban, többségük helyi származású. A kabuli orosz nagykövetség közölte, hogy előkészületek folynak azok repatriálására, akik erre kifejezték igényüket.

Ami Afganisztánban történik, nem marad Afganisztánban

Az afganisztáni tálib hatalomátvétel következményei szinte beláthatatlanok, és az egész világon éreztethetik majd a hatásukat. Néhány tipp, hogy mire lesz érdemes figyelni a következő hetekben. Bár az amerikai haderő kivonása részben már közel 10 éve, még Barack Obama elnök első elnöksége idején elkezdődött, arra valószínűleg csak a legrosszabb forgatókönyvekkel készültek a Fehér Házban, ami az elmúlt napokban történt.

A humanitárius katasztrófa megelőzésére, az afganisztáni stabilitás helyreállítására, valamint a terrorizmus és a nemzetközi kábítószer-kereskedelem leküzdésére irányuló nemzetközi erőfeszítések összehangolásáról tárgyalt csütörtökön telefonon Vlagyimir Putyin orosz elnök és Mario Draghi olasz kormányfő. Római diplomáciai forrás szerint a G20 soros olasz elnöksége a csoport rendkívüli csúcstalálkozójának összehívására készül.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter, aki csütörtökön líbiai hivatali partnerével Nadzsla Mangussal tárgyalt, majd tartott közös sajtótájékoztatót Moszkvában, üdvözölte, hogy a tálibok kinyilvánították szándékukat a többi politikai erővel folytatandó párbeszédre. Közölte, hogy Oroszország támogatni fogja az összes politikai erőt befogadó tárgyalásokat.

Afganisztán motorja: a drogok és a segélyek

Az afgán gazdaság jelentős része nemhogy láthatatlan, de illegális, ezzel együtt Afganisztán a világ egyik legszegényebb országa. A tálibok az elmúlt években jelentős bevételekre tettek szert úgy, hogy az uralmuk alatt lévő területeken minden után informális sápot szedtek. Az ország rengeteg természeti kinccsel rendelkezik, de ezek kitermeléséhez beruházások kellenének, amikhez békére és stabilitásra lenne szükség.

Sajtótájékoztatóján Zaharova az országból elmenekült Asraf Gáni afgán elnököt hibáztatta az afganisztáni válsághelyzet kialakulásáért. Mint mondta, a volt államfőnek az elmúlt három év alatt minden lehetősége megvolt arra, hogy sikerre juttassa az afgán békefolyamatot és az összes etnikai és politikai erőre támaszkodó kormány megalakítását, ám ezt a lehetőséget elszalasztotta.

A tálibok hatalomra kerülését Zaharova politikai realitásnak nevezte, amellyel a nemzetközi közösségnek számolnia kell az Afganisztánnal történő kapcsolatépítésben. A radikális iszlamista mozgalmat Oroszországban hivatalosan terrorszervezetként tartják számon.

Zaharova egyébként bejelentette, hogy Szergej Lavrov külügyminiszter a jövő keddtől Magyarországon, Ausztriában és Olaszországban tárgyal majd
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!