Zuzana Čaputová nemzetbiztonsági fenyegetésnek látja a térségben megélénkült orosz aktivitást.
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
A nemzetközi jog tekintetében Oroszország fegyveres ereje Ukrajna területén működik és ezáltal katonai agressziót követ el – írja Zuzana Čaputová szlovák köztársasági elnök a Facebookon. Ez egy előre eltervezett, szándékos és menthetetlen megsértése a nemzetközi jognak és a területi integritásnak, amit Szlovákia erősen elítél. Čaputová leírta azt is, hogy a történtek fényében országa az Európai Unió és a NATO minden lépését, köztük a szükséges szankciók bevezetését is támogatni fogja.
Megemlíti Putyin azon követelését is, miszerint az 1997 előtti állapotokhoz kellene visszavinni a Kelet-Közép-Európának adott biztonsági garanciákat, ez pedig azt jelentené, hogy a NATO által Szlovákiának adott biztonsági garancia is érvényét veszítené, ami viszont elfogadhatatlan a szlovák köztársasági elnök szerint, ugyanis ez az állami szuverenitásuk egy részének feladásához vezetne.
Habár Szlovákiát közvetlenül nem érinti a folyamatban lévő konfliktus, ugyanakkor Čaputová szerint Szlovákiában is megélénkült az oroszok tevékenysége, ami dezinformációk terjesztését jelenti, többek között a meg nem történt szlovákiai általános mozgósításról. Ennek célja – írja az államfő – Szlovákia destabilizálása és a szövetségeseitől való eltávolítása, ezt pedig a jelenlegi helyzetben nemzetbiztonsági kockázatnak kell tekinteni.
„Őrizzük meg hidegvérünket, ítélőképességünket ezekben a pillanatokban. Ne engedjünk a provokációnak, a félrevezetéseknek, ehelyett csakis a hiteles forrásokból származó, igazolt információknak adjunk hitelt” – írta.
Ezzel egyidejűleg a cseh közszolgálati televízió információi szerint Csehország külügyminiszter-helyettese a történtekkel kapcsolatban bekérette Oroszország prágai nagykövetét.