Tetszett a cikk?

Az évek óta érkező amerikai segítség nélkül az ukrán hadsereg aligha tudta volna feltartóztatni az orosz előrenyomulást. A konkrét katonai támogatás mellett azonban Washington több, kevésbé látható fronton is segíti Kijevet.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Bár az Ukrajnának nyújtott amerikai katonai támogatás ügye csak néhány hónapja került a címoldalakra, Washington már a Szovjetunió 1991-es széthullása óta folyamatosan segíti az országot. A támogatás különösen az után ugrott meg, hogy az ukránok 2014 elején elűzték Viktor Janukovics oroszbarát államfőt, mire Oroszország annektálta az Ukrajnához tartozó Krímet és katonai támogatást nyújtott a kelet-ukrajnai szakadár erőknek.

2015-2021 között a washingtoni kormányzat által nyújtott támogatás évente átlagosan 400 millió dollárt tett ki és a segítség legnagyobb részét a katonai felszerelések tették ki. E mellett érkezett humanitárius segély is, ez átlagosan évente 350 millió dollár volt.

Átalakuló támogatások

A támogatás részeként az első időkben elsősorban támadásra nem használható felszerelések érkeztek: golyóálló mellények, sisakok, járművek, földgépek, illetve járőrhajók. Ahogy gyűltek az orosz erők Ukrajna körül – tavaly decemberben már mintegy kétszázezer orosz katona várta a parancsokat Fehéroroszországban, a Krímben, valamint Rosztov környékén, a szakadárok kezén lévő területeken mintegy 30 ezer fegyveres nézett szembe az ukrán hadsereggel – úgy nőtt a támogatás összege és változott annak összetétele.

AFP / SERGEI SUPINSKY

A Biden-adminisztráció hivatalba lépése óta Washington már mintegy kétmilliárd dollárnyi katonai felszerelés szállítását hagyta jóvá, csak az utolsó nyolcszáz milliós tételben 800 darab – légi célok ellen használható – Stinger rakéta, 2000 Javelin és további hétezer egyéb típusú páncéltörő rakéta, száz darab drón, 100 aknavető, 5000 automata fegyver, többszáz géppuska és puska, húszmillió darab töltény, valamint 25 ezer sisak és ugyanannyi golyóálló mellény érkezett Ukrajnába. Az év első heteiben is komoly szállítmányok érkeztek: negyven millió lőszer, hetven páncélozott jármű, egymillió gránát, kommunikációs rendszerek, az elektronikus zavarást észlelő berendezések, éjjellátó készülékek, robbanószerek, egészségügyi cikkek és Mi-17-es helikopterek jutottak be Ukrajnába. Az amerikaiak emellett koordinálják a különféle országokból érkező katonai segélyek eljuttatását egyebek mellett a balti államokból és Ausztráliából érkezett fegyverek kerültek be Ukrajnába washingtoni közreműködéssel.

A kiképzésben is részt vettek és vesznek az amerikaiak: míg azt már korábban bejelentették, hogy 2021-ben amerikai „tanácsadók” érkeztek Ukrajnába, az csak a napokban derült ki, hogy a CIA már 2015-ben is részt vett az ukrán különleges erők kiképzésében: a gyakorlatozás az USA egyik déli tagállamában lévő támaszponton folyt. A CIA ugyancsak küldött szakértőket Kelet-Ukrajnába, akik részt vettek a jelenleg is ostrom alatt álló dél-ukrajnai Mariupol védőinek a kiképzésében és a védelmi rendszerek kialakításában.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök megvizsgálja az amerikai hadsereg által katonai segélyként biztosított Javelin páncéltörő rakétákat, kilövőállványokat az oroszok által támogatott szakadárokkal konfliktusban álló Donyecki területen tett látogatása során Ukrajna keleti részén 2022. február 17-én, csütörtökön.
AFP / Eyepress

Kisöpört fegyverraktárak

Ugyancsak amerikai segítséggel érkeznek Ukrajnába az egykori Szovjetunióban gyártott és a világ különböző részein lévő fegyverek, elsősorban légvédelmi eszközök: mint kiderült az USA-ban jelentős mennyiségű szovjet fegyvert gyűjtöttek össze még a hidegháború idején – ezek a gyakorlatozást és fegyverek megismerését szolgálták – és az amerikaiak szállítják majd azokat a Patriot légvédelmi rendszereket is, amelyeket Szlovákia kap azért cserébe, hogy átadja Kijevnek a meglehetősen hatékony, szovjet Sz-3000-as légvédelmi rakétaütegeket.

AFP/Sputnik/Sergey Pivovarov

Kevésbé látványos, de legalább ilyen fontos az, hogy az amerikaiak – és a többi NATO-tagország gépei – jelentik az ukránok „szemét”. Az ukrán, a fehérorosz és az orosz határ NATO-oldalán folyamatosan köröznek a drónok, illetve az orosz és fehérérosz rádióforgalmat, valamint a csapatmozgásokat figyelő felderítő gépek, amelyek az információkat valós időben továbbítják az ukrán hadvezetésnek. Ugyanezt teszik a műholdak képeivel is, amelyek folyamatosan követik a földön zajló eseményeket. Az információk „lecsupaszítva” jutnak el Kijevhez: joggal feltételezhető, hogy az ukrán felső vezetésben is vannak még Oroszországnak dolgozó ügynökök, így az adatokat olyan formában adják át az amerikaiak, hogy ne derüljön ki, azok milyen forrásból kerültek hozzájuk. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kommunikációja is amerikai segédlettel zajlik, az elnök olyan titkos és mindenhol elérhető műholdas rendszert használ, amelyet nem tudnak megbénítani az oroszok.

Süket orosz kommunikációs rendszer

Az ukránok és a külföldi, köztük amerikai titkosszolgálatok közösen hallgatják le az oroszok telefon és rádió beszélgetéseit. Mint kiderült, ahogy megindult az orosz offenzíva, úgy bénult meg a tavaly átadott, sok milliárdba került orosz titkosított kommunikációs hálózat, az ERA. A fiaskót valószínűleg az okozta, hogy az ERA működtetéséhez szükség lenne az ukrajnai 3G-s és 4G-s adótornyokra, ám azt az előretörő egységek szétlőtték. Az is hozzájárulhat a gondokhoz, hogy az orosz hadsereg ellátottsága igencsak réteges: míg az elitalakulatok, például a különleges egységek, a Szpecnaz katonái mindent megkapnak, az átlagos alakulatoknál olyan rádiók és egyéb kommunikációs berendezések lehetnek, amelyek nem kompatibilisek az ERA-val. Ennek az lett a követkeménye, hogy az orosz tisztek az ukrán hálózat maradványaira rácsatlakozva mobiltelefonon, illetve nyílt rádióüzenetekben kommunikáltak egymással. Így értesültek az ukránok több orosz tábornok haláláról, és arról is, hogyan kényszerült megállni egy járműoszlop, amelyet később meg is támadtak. Egyre többen zavarják is az adásokat, a beszélgetésekbe bekapcsolódó „külsősök” néha amerikai katonai indulókkal fütyülnek, hogy az oroszok ne hallják egymás, hol pedig azt mondják neki, menjenek haza, mielőtt elesnek a csatában.

A kibervédelemből és a kibertámadásokból is kiveszik a részüket az amerikaiak, a NATO már eddig is védte az ukrán hálózatokat, most Jens Stoltenberg, a szervezet főtitkára további intézkedéseket ígért. A kibertérben egyébként nagyon komoly, ám alig látható háború folyik, amerikai források szerint több mint százezer hacker támadja folyamatosan az orosz számítógépes rendszereket. Közben az ukránok is segítettek: rengeteg pénzügyi adattal járultak hozzá ahhoz, hogy az amerikaiak meghatározzák, mely orosz és ukrán oligarchák és politikusok álltak kapcsolatban az orosz kormányzattal. Így könnyebbé vált a Kremllel együttműködők elleni büntetőintézkedések meghozatala.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!