szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Rakétatalálat érte a Makarov admirálisról elnevezett orosz fregattot a Fekete-tengeri Kígyósziget közelében. Vlagyimir Putyin orosz elnök úgy beszél, mintha már győztek volna, de közben Mariupolban mégsem lesz győzelem napi ünnepség. Hetvenkettedik napja zajlik az orosz-ukrán háború. Kövesse a legfontosabb eseményeit folyamatosan frissülő híradásunkban.

Háború Ukrajnában
„Különleges katonai műveletnek” nevezett nyílt háborút indított Vlagyimir Putyin Ukrajna ellen. A harcok 2022 február óta tartanak, a Nyugat fegyverszállításokkal és gazdasági szankciókkal nehezíti az oroszok előrenyomulását. Cikksorozatunkban minden fejleményről beszámolunk.
Friss cikkek a témában

Most érkezett

Az amerikaiak hírszerzési információkkal segítették az ukránokat a Moszkva hadihajó elsüllyesztése előtt

A Biden-kormányzat a fegyver- és rakétaszállítmányok mellett fokozta a hírszerzési információk megosztását Ukrajnával, hogy segítsen neki visszaverni az orosz inváziót – írja a BBC: Az Egyesült Államok megosztotta Ukrajnával a Moszkva orosz rakétacirkáló helyzetéről szóló hírszerzési információkat a Moszkva nevű hadihajót elsüllyesztő csapás előtt, ami megalázó volt Putyin hadserege számára. Egy amerikai tisztviselő szerint Ukrajna egyedül döntött úgy, hogy saját hajóelhárító rakétáival célba veszi és elsüllyeszti az orosz Fekete-tengeri Flotta zászlóshajóját.

Tekintettel azonban arra, hogy Oroszország a tenger felől támadja az ukrán partvidéket, az Egyesült Államok „egy sor hírszerzési információt” szolgáltatott, amelyek magukban foglalják e hajók helyét is – mondta a tisztviselő, aki nem volt felhatalmazva arra, hogy nyilvánosan beszéljen, és névtelensége megőrzése mellett beszélt. A csütörtökön megszólaló tisztviselő azt mondta, hogy az Egyesült Államoknak nem volt tudomása arról, hogy Ukrajna a Moszkva elleni csapást tervezi, egészen addig, amíg nem hajtották végre a műveletet. A hajó elsüllyesztésében játszott amerikai szerepről az NBC News számolt be először.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4

Ötszáz civilt evakuáltak az acélgyárból

Ukrajna közölte, hogy a délkeleti Mariupol városából további csaknem 500 civilt evakuáltak, köztük néhány embert az ostromlott Azovsztal acélgyárból – írja a BBC. Andrij Jermak, az ukrán elnöki hivatal vezetője „összetett műveletnek” nevezte az evakuálást, és azt mondta, Ukrajna továbbra is mindent megtesz „minden civil és katonai személy megmentése érdekében”.

Németország önjáró lövegeket szállít Ukrajnának

Németország hét önjáró löveget szállít Ukrajnának – közölte Berlin. Az önjáró löveg nagy teljesítményű löveggel ellátott, gyenge páncélzatú és mozgékonyságú harcjármű, amelyet a nagy lövegemelkedés miatt főleg távoli célpontok megsemmisítésére használnak. A Christine Lambrecht német védelmi miniszter által bejelentett fegyverek a Hollandia által már korábban felajánlott öt ágyúnaszádon felül érkeznek. Az ukrán csapatok kiképzése a tüzérségi fegyverekre a jövő héten kezdődhet meg Németországban – mondta Lambrecht újságíróknak a szlovákiai Sliac városában, ahol a tervek szerint még ma találkozik holland kollégájával. (SkyNews)

Most is próbálják evakuálni a civileket a mariupoli acélgyárból

Egy magas rangú ukrán tisztviselő szerint jelenleg újabb kísérlet folyik a mariupoli Azovsztal acélművében az ukrán harcosokkal együtt csapdába esett civilek evakuálására. Andrij Jermak, az elnöki stáb vezetője nem közölt részleteket a mentési erőfeszítések előrehaladásáról, de azt mondta, hogy később friss információkkal szolgálnak majd – írja a BBC.

Több mint 12 ezren érkeztek Magyarországra Ukrajnából csütörtökön

Az ukrán–magyar határszakaszon 5699 ember lépett be az országba, a román–magyar határszakaszon belépők közül 6508-an nyilatkoztak úgy, hogy Ukrajnából érkeztek. Vonattal 551 ember, köztük 156 gyermek érkezett Budapestre. A beléptetettek közül a rendőrség 476 embernek állított ki ideiglenes tartózkodásra jogosító igazolást. (MTI)

Újabb orosz oligarcha jachtját foglalták le

A fidzsi hatóságok lefoglalták Szulejman Kerimov 300 millió dollárt érő, 348 láb hosszú, Amadea nevű jachtját az amerikai igazságügyi minisztérium kérésére – adta hírül a The Guardian.

Az Amadeát az amerikai törvények vélhető megsértése – többek között pénzmosás gyanúja – miatt kobozták el tulajdonosától.

Kerimovval szemben az Egyesült Államok pénzügyminisztériuma már korábban szankciókat vezetett be.

Borrell szerint közel a megállapodás

Az EU-tagállamoknak már majdnem sikerült megállapodásra jutniuk az Oroszország elleni újabb, hatodik szankciós csomagról, amely az olajembargó bevezetését is tartalmazza – közölte Josep Borrell külpolitikai főképviselő.

Remélem, hogy megállapodnak. Már majdnem ott vannak. Szükségünk van erre az egyezségre, mert még nagyobb gazdasági és pénzügyi nyomást kell helyeznünk Oroszországra – mondta a The Guardian szerint a politikus csütörtökön egy olaszországi eseményen.

Magyarország nem támogatja az Európai Bizottság által javasolt újabb embargós csomagot – ez olvasható abban a levélben, amelyet Orbán Viktor címzett Ursula von der Leyennek, a bizottság elnökének, és amelyből a Financial Times közöl részleteket.

Itt a hivatalos válasz: a kormány elutasítja az olajembargó tervét

A kérdésről este kezdenek tárgyalni a tagállamok képviselői. Orbán Viktor szerint a bizottság az unió egységét is alááshatja egy ilyen lépéssel.

A globális termelésbiztonság miatt aggódik az ENSZ-főtitkár

Vissza kell hozni a világpiacra az ukrán, az orosz és a fehérorosz mezőgazdasági termékeket és műtrágyákat, tekintet nélkül az Ukrajnában zajló konfliktusra – jelentette ki csütörtökön António Guterres ENSZ-főtitkár a világszervezet Biztonsági Tanácsában (BT), amely az Oroszország indította háborúval kapcsolatban ülésezett.

Guterres úgy vélte, hogy veszélybe került a globális termelésbiztonság, és ennek a helyzetnek „a komoly megoldása az ukrán mezőgazdasági termékek, valamint az orosz és fehérorosz áruk és műtrágyák visszatérését követeli a világpiacra”. Szerinte ezt a harci cselekmények ellenére meg kell valósítani.

Az ENSZ-főtitkár szót ejtett arról is, hogy megindult a civilek harmadik kimenekítési művelete az orosz csapatok által ostromolt mariupoli Azovsztal üzemből. Közölte, hogy a világszervezet a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottságának (ICRC) segítségével eddig csaknem ötszáz polgári személyt evakuált a gyárból. Mindemellett nem említett részleteket az új művelettel kapcsolatban, nehogy „aláássa a siker lehetőségét”.

Guterres egyben reményét fejezte ki, hogy a további egyeztetések Kijevvel és Moszkvával újabb humanitárius tűzszünetekhez vezetnek majd, lehetőséget nyújtva a civileknek a menekülésre, illetve arra, hogy a humanitárius segélyek eljussanak a rászorulókhoz.

Újabb humanitárius konvoj indult Mariupolba

Újabb humanitárius konvojt indított Mariupol felé az ENSZ, amelynek célja, hogy civileket menekítsen ki a háború kezdete óta ostromolt városból – jelentette be a szervezet humanitárius ügyekért felelős igazgatója, Martin Griffiths.

A kikötővárosban található Azovsztal acélgyárban még mindig nagyjából 200 civil rejtőzhet. A héten korábban közel 100 polgári személyt sikerült kimenekíteni az üzem területéről az ENSZ és a Vöröskereszt együttműködésében, Mariupol egyéb részeiről pedig körülbelül 340 embert vittek biztonságos helyre.

Az újabb kimenekítési akciót nehezíti, hogy ukrán közlés szerint az orosz fél nem tartotta be az ígéretét: bár csütörtökön háromnapos tűzszünetet jelentettek be, az Azov ezred egyik parancsnoka, Szvjatoszlav Palamar azt közölte a Telegramon, hogy továbbra is támadják az Azovsztalt.

(via The Guardian)

1 2 3 4
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!