szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

210 ezer gyereket deportáltak már az oroszok, Mariupolban hatszáz katona maradhatott az Azovsztal acélgyárban, visszaverték az oroszok rohamát Harkivnál az ukránok. Napi összefoglalónk a háború legfontosabb eseményeiről.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Nagyjából hatszáz ukrán katona maradhatott a mariupoli Azovsztal acélgyárban a háború 78. napjára a lengyel Keleti Tanulmányok Központjának (OSW) napi jelentése szerint. Ukrajna a súlyosan sérültek kimenekítéséről tárgyal – erősítette meg pénteken Irina Verescsuk ukrán miniszterelnök-helyettes. A politikus azt írta, csupán 38 olyan katona van, akiknek állapota súlyos, a tárgyalások most csupán róluk szólnak.

Az ukrán főügyészség pénteken jelentette be, hogy kazettás lőszerrel támadtak az oroszok a Dnyipropetrovszk megyében lévő Velika Kosztromka falura. Ennek következtében egy civil meghalt, többen megsérültek és megsemmisült az energiainfrastruktúra egyik létesítménye.

Szeverodoneckben felfüggesztették a civilek kimenekítését, mert az oroszok folyamatosan lőtték az odavezető utat. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hajnali videóüzenetében arról beszélt, hogy az oroszok Ukrajnában nyilvánvaló stratégiai vereséget szenvedtek, ezt szerinte csupán azért nem ismerik be, mert gyávák.

A Politico pénteken arról írt, hogy a magyar kormány makacssága miatt napolhatja el az olajembargót az Európai Unió, azonban délutánra az Európai Bizottság szóvivője cáfolta az értesülést: állítása szerint az EU továbbra is le akar válni az orosz olajról. Az Európai Unió pénteken félmilliárd eurós katonai segélyt jelentett be Ukrajnának. Josep Borrell, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője azt mondta, reményei szerint sikerül megegyezni az olajembargóról.

Pénteken az orosz hadsereg légicsapást mért a kremencsuki olajfinomítóra, melynek során megsemmisítették az üzemanyagtartályokat és ellehetetlenítették a termelést is – jelentette be az ukrán védelmi minisztérium.

Vlagyimir Putyin a német kancellárral beszélt pénteken telefonon. Putyin a beszélgetésről kiadott beszámoló szerint felvázolta Olaf Scholznak az ukrajnai háború célját és logikáját. Beszélt a „náci ideológiát valló ukrán fegyveresek” által elkövetett „durva jogsértésekről” és arról, hogy Kijev „hatékonyan akadályozta” az orosz–ukrán tárgyalásokat – fogalmaztak a közleményben, amely szerint az orosz elnök és a német kancellár megállapodott abban, hogy további tárgyalásokat folytat majd. Scholz a Twitteren közzétett bejegyzésében arról írt, hogy azt mondta Putyinnak, nem igaz, hogy nácik uralkodnának Ukrajnában. A német kancellár szerint tárgyaltak a globális élelmiszerpiacot a háború miatt érő hatásokról is.

Volodimir Zelenszkij pénteken jelezte: szívesen tárgyalna személyesen Vlagyimir Putyinnal, azonban egy kikötése van: mindezt közvetítők nélkül szeretné.

Péntek délután Nagy-Britannia újabb szankciókat jelentett be Oroszország ellen, ezekben pedig már az orosz elnök közvetlen környezetét célozták, Vlagyimir Putyin volt felesége és unokatestvére is szankciós listára került.

Az Institute for the Study of War elemzői a háborúról szóló napi jelentésükben azt írták, az ukránok feltehetően folytatni fogják a Kígyó-sziget elleni támadásokat.

Az ukrán hadsereg az OSW jelentése szerint pénteken visszaverte az oroszok rohamát Harkivnál, és megkezdődött Ukrajnában az első olyan orosz katona pere, akit háborús bűnök elkövetésével vádolnak, egy 62 éves civil meggyilkolása miatt.

Az ukrán emberi jogi ombudsman pénteken arról beszélt, hogy az oroszok már 1,2 millió ukránt deportáltak, köztük 210 ezer gyereket. Oroszország továbbra is tagadja, hogy bárkit is elhurcoltak volna Ukrajnából, viszont humanitárius segítséget ajánlottak fel mindenkinek, aki a háború elől Oroszországba menekülne. Azt az oroszok nem pontosították, mit értenek humanitárius segély alatt.

Napi közvetítésünket a háborúról ide kattintva éri el:

Kazettás lőszerrel támadhattak az oroszok Kelet-Ukrajnában, tárgyalnak a mariupoli sebesültek evakuálásáról - percről percre a háborúról

Összesen 38 súlyos sebesültet menekítene ki Ukrajna az Azovsztal üzemből, de Moszkva eddig nem engedett a kérdésben. Zelenszkij az egészségügyet ért károkról szólt a csütörtök esti beszédében, az ukrán főügyészség szerint kazettás lőszerekkel támadott egy falut az orosz hadsereg a keleti országrészben. Hetvenkilencedik napja tart az orosz-ukrán háború.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!