szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ENSZ-főtitkára ugyanazon a konferencián, ahová Putyin üzent, azt mondta, „fennáll a veszélye annak, hogy az emberiség elfelejti a hirosimai és nagaszaki tragédiákat”.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

„Egy nukleáris háborúnak nem lehetnek győztesei, ilyen összecsapást soha nem szabad kirobbantani” – mondta Vlagyimir Putyin orosz elnök a nukleáris fegyverek elterjedésének megakadályozásáról szóló szerződés tizedik felülvizsgálati konferenciájának résztvevői és vendégei előtt.

„Abból indulunk ki, hogy egy nukleáris háborúnak nem lehetnek győztesei, ilyet soha nem szabad kirobbantani, és mi a világközösség minden tagja számára egyenlő és oszthatatlan biztonság mellett állunk ki” – jelentette ki az Ukrajna ellen közel fél éve háborút indító és azt azóta vívó orosz elnök.

Putyin szavai azért is hatnak meglepően, mert az orosz-ukrán háború kirobbantása után három nappal készültségbe helyezte az orosz nukleáris erőket, megmondóemberei – élükön Dmitrij Medvegyevvel – pedig rendszeresen fenyegetőztek az atombomba bevetésével.

Ugyancsak hétfőn António Guterres ENSZ-főtitkár azt mondta, a világ mindössze egy lépésre van a nukleáris megsemmisüléstől. Guterres szerint „a világ – különös tekintettel az ukrajnai, a közel-kelet és a koreai-félszigeti válságokra –, a nukleáris veszély korszakába lépett, amelyhez fogható a hidegháború zenitje óta nem volt”.

„Fennáll a veszélye annak, hogy az emberiség elfelejti a hirosimai és a nagaszaki tragédiákat” – mondta Guterres. Az ENSZ-főtitkár kiemelte, hogy világszerte csaknem 13 ezer atomfegyver van.

 

Mi történik, amikor tényleg ledobják az atomot?

Vlagyimir Putyin orosz elnök néhány napja készültségbe helyezte a nukleáris erőket. Nyugati elemzők szerint ez csak figyelemelterelésként szolgáló fenyegetés, és remélhetőleg az is marad. Mert egy nukleáris csapásnak valóban súlyosabb következményei lennének. Még annál is, amire elsőre gondol.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!