szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Háborús bűnökkel vádolta Oroszországot a Reutersnek adott interjúban Volodimir Zelenszkij ukrán elnök.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Az ukrán elnök úgy vélte, nem ér véget egyhamar az ukrajnai háború, és az ukrán fegyveres erők által az utóbbi hetekben végrehajtott területszerzések ellenére még túl korai lenne azt állítani: elérkezett a fordulópont.

Zelenszkij úgy fogalmazott, hogy a hetedik hónapjába lépett háború kimenetele attól függ, milyen gyorsan érkeznek Ukrajnába a fegyverek külföldről. A fokozottan őrzött kijevi kormányzati központban pénteken készült interjúban Zelenszkij nemcsak a nyugati országoktól kért még több katonai segítséget, de Törökországtól, Dél-Koreától, az arab világtól és Ázsiától is.

Beismerte, hogy az Ukrajnába irányuló fegyverszállítások lelassultak volna, ha Kijev nem indít ellentámadást és nem foglal vissza területeket, amivel hatást gyakorolt más országokra.

Közölte, hogy az újonnan felszabadított északkeleti területeken – ahogy a háború első szakaszában a Kijev melletti Bucsában – az orosz erők háborús bűnöket követtek el. Az elnök több száz megkínzott és eltemetett emberre, gyakran egész családokra utalt.

Folyamatban vannak az ukrán és a nemzetközi vizsgálatok, hogy az orosz erők követtek-e el háborús bűnöket, de jelezte, hogy már vannak bizonyítékok, és fontos, hogy a világ tudjon erről. Oroszország rendre tagadja, hogy civileket is támad.

Moszkva egyelőre nem kommentálta sem Zelenszkij vádjait, sem azt a pénteki közlést, hogy a nemrég visszafoglalt Izjumban tömegsírokat találtak, bennük pedig hátrakötözött kézzel holttesteket.

Az ENSZ azon javaslatára, hogy Ukrajna engedje át területén az orosz ammóniaexportot, az ukrán elnök közölte, ezt csak akkor teszi meg, ha Moszkva elengedi az ukrán katonai foglyokat. A nitrogénvegyület fontos eleme a műtrágyáknak, melyekből – jórészt a háború miatt – globális hiány alakult ki a mezőgazdaságban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!