szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

David Petraeus szerint Putyin jóvátehetetlen hadi helyzetben találta magát.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Az Egyesült Államok és szövetségesei megsemmisítenék Oroszország Ukrajnában állomásozó csapatait, illetve felszerelését, és elsüllyesztenék fekete-tengeri flottáját, ha Vlagyimir Putyin orosz elnök atomfegyvert vetne be az országban – jelentette ki vasárnap David Petraeus volt CIA-igazgató és nyugalmazott négycsillagos tábornok.

Petreaus elmondta, hogy nem egyeztetett Jake Sullivan nemzetbiztonsági tanácsadóval az Oroszország részéről történő nukleáris eszkalációra adandó valószínű amerikai válaszról.

A figyelmeztetés napokkal azután hangzott el, hogy Putyin bejelentette a négy, oroszok által ellenőrzött ukrán terület annektálását, melynek során úgy beszélt, amit sokan egy Oroszország és a Nyugat közötti nagyobb háborúval való fenyegetéseként értelmeztek.

Arra a kérdésre, hogy ha Oroszország atomfegyvereket vetne be Ukrajnában, akkor az USA és a NATO belekeveredne-e a háborúba, Petreaus azt mondta, hogy ez nem lenne olyan helyzet, amitől életbe lépne a szövetség kollektív védelmet előíró 5. cikkelye. Ez azért van így, mert Ukrajna nem része a NATO-nak, de ettől függetlenül „az USA és a NATO válasza” a fenyegetéssel arányos lenne – mondta Petreaus. Bár a nyugalmazott tábornok úgy vélekedett, hogy amennyiben a sugárzás átterjedne egy NATO-tagállamra, azt lehetne támadásként is értelmezni.

Petraeus szerint Putyin jóvátehetetlen hadi helyzetbe lavírozta magát, amin sem egy kaotikus mozgósítás, sem az annexiók, sem az atomháborúval való burkolt fenyegetés nem segítenek. A dolgok még rosszabbra is fordulhatnak az oroszok számára és ezen a taktikai atomfegyverek bevetése sem javítana. Egy ponton az orosz elnöknek mindezt fel kell ismernie és tárgyalásokba kell bocsátkoznia Kijevvel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!