szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az erről szóló hírében az MTI elfelejtette közölni, hogy Törökország mellett Magyarország a másik állam, amely még nem hagyta jóvá a svédek és a finnek csatlakozási szándékát.

Márciustól folytatódnak a NATO-csatlakozásról szóló tárgyalások Svédország és Törökország között – jelentette be a svéd kormányfő az SVT svéd televízióban az MTI tájékoztatása szerint. Ulf Kristersson szerint már a pontos dátumot is kitűzték, amelyet azonban nem hozott nyilvánosságra.

„Keményen dolgozom azért, hogy együtt csatlakozhassunk (Finnországgal)” – erősítette meg a miniszterelnök a két észak-európai ország abbéli elhatározását, hogy a közös jelentkezés után a nehézségek ellenére együtt válhassanak a katonai szövetség tagjává. Elvégre – mint mondta – Finnországnak rendkívül hosszú közös határa van Oroszországgal. „Egymás megsegítése és védelme hatékonyabb volna, ha mindketten NATO-tagállamok volnánk” – indokolta a döntést.

Ahhoz a két ország a katonai szervezet tagjává váljon, előbb mind a harminc NATO-tagállamnak el kell fogadnia és ratifikálnia kell a szervezet bővítését.

A magyar állami hírügynökség a hírében arra is emlékeztetett, hogy már csak két ország beleegyezése várat magára, s hogy a múlt hónapban Svédországban több utcai provokáció – köztük egy Erdogan-bábu felakasztása és a Korán elégetése – miatt Ankara közölte, hogy nem tudja támogatni az ország felvételét. Azt azonban nem tette hozzá az MTI, hogy a másik ország, amely még nem hagyta jóvá a csatlakozási kérelmeket, éppen Magyarország.

Ezen a héten derült ki, hogy az EU-tagországok közül utolsóként, a téma hét hónapos „parkoltatása” és több, a konkrét szavazásra tett kormányzati ígéret megszegése után március elején végre tényleg tárgyalja a magyar Országgyűlés a kérdést. A hvg.hu információi szerint a 27-i hétfői és a 28-i keddi ülésen még más témákkal foglalkozna a törvényhozás, s csak a szerdai, március 1-jei ülésnapon kezdődne az erről szóló kormány-előterjesztések általános vitája. Zárószavazás emiatt majd csak a rákövetkező héten várható.

(Nyitóképünkön Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára.)

Miért húzza ennyi ideig Orbán a finn-svéd NATO-csatlakozás ratifikálását?

Az EU-s szankciók és az energiaárak elleni legújabb nemzeti konzultáció túllép az eddigi, belpiacos hergeléseken. Ez, a Magyarország által is megszavazott szankciók elutasításáról, az EU egységének immár nyíltan vállalt bomlasztásáról szól - pont a Kreml szándékai szerint. Ám a közpénzmilliárdokat elégető propagandaakcióval "sallereket" is gyűjthetünk Brüsszeltől, ami rosszabbkor nem is jöhetne.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Lengyel Tibor Itthon

Gulyás lényegében elismerte, hogy csak időhúzásra jó a NATO-csatlakozás ügyében a társadalmi vita, de ez is Brüsszel miatt van

A kormány kitart amellett, hogy nem direkt húzzák-halasztják a svéd és finn NATO-csatlakozás ratifikálását, hanem csak úgy tűnik, és ráadásul ez is Brüsszel miatt van, de nem úgy. Azt Gulyás Gergely miniszter is elismerte, hogy az ügyben indított társadalmi vitának semmi értelme, de ez is Brüsszel miatt van. A késlekedésre adott többi kormányzati kifogás legalább ilyen átlátszó.