szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Peking minden érintett féllel, beleértve Ukrajnát is, kapcsolatban áll – egyelőre konkrétumok nélkül ennyi a kínai válasz arra, hogy az ukrán elnök meghívta kínai kollégáját Kijevbe.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök meghívta kínai kollégáját Hszi Csin-pinget, hogy látogasson el Ukrajnába. Zelenszkij, aki nem beszélt Hszivel azóta, hogy Oroszország tavaly februárban teljeskörűen megszállta Ukrajnát, a Guardian híre szerint elmondta:

Szeretnék beszélni vele, a háború előtt is kapcsolatban álltam vele.

A háború lezárása korábban már béketervvel is előálló kínai elnök nemrég járt Moszkvában is, ahol találkozóján meghívta Vlagyimir Putyin orosz elnököt Pekingbe:

Hiába a nagy szavak, hoppon maradt Putyin Hszi látogatása után

Moszkvában megerősítették Kína és Oroszország barátságát Hszi Csin-ping és Vlagyimir Putyin negyvenedik csúcstalálkozóján, de nem állapodtak meg a Szibéria ereje 2 földgázvezetékről, amely pedig különösen fontossá vált az oroszok számára, miután elveszítették az európai piac nagy részét. 98 milliárd köbméter földgázt szállíthatna évente a Szibéria ereje 2 földgázvezeték Oroszország északkeleti részéről Mongólián keresztül Kínába 2030-ban.

Arra a kérdésre, hogy Hszi elfogadja-e Zelenszkij meghívását, vagy hivatalosan is meghívták-e, Mao Ning kínai külügyminisztériumi szóvivő újságíróknak azt mondta, hogy nem tud tájékoztatást adni. Hozzátette, hogy

Peking minden érintett féllel, beleértve Ukrajnát is, kapcsolatban áll".

Ischinger: Nem szabad csak úgy lesöpörni az asztalról a kínai béketervet

A pekingi javaslatban vannak olyan pontok, amelyek összhangban állnak az európai elvekkel, az indítványból csak egy pontot kell kategorikusan elutasítani. Lapszemle.

Ischinger: Nem szabad csak úgy lesöpörni az asztalról a kínai béketervet

A pekingi javaslatban vannak olyan pontok, amelyek összhangban állnak az európai elvekkel, az indítványból csak egy pontot kell kategorikusan elutasítani.

Zelenszkij a meghívást az AP-nek adott interjújában említette egyébként, erre reagálva pedig a Kreml közölte, nem Moszkva dolga, hogy tanácsot adjon a kínai vezetőnek arról, hogy Ukrajnába látogasson-e vagy sem.

Nemrég, az orosz invázió egyéves évfordulóján egyébként Joe Biden, az Egyesült Államok elnöke látogatott Kijevbe:

Az amerikai elnök tényleg elment Kijevbe, de mit hozott az ukránoknak?

Rendkívüli hírként robbant hétfő reggel, hogy Joe Biden amerikai elnök Kijevbe érkezett. Azóta folyamatosan érkeznek a hírek a találkozóról és annak folyományaként bejelentett újabb anyagi támogatásról és nagy hatótávolságú fegyverrendszerek szállításáról. "Rohadt nagy a dugó egész Kijevben. Mi lesz itt, csak nem Biden jön?"

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!