Háború Ukrajnában
Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Az Egyesült Királyság védelmi minisztériuma szerint egy új orosz törvény elhárította azt az akadályt, amely lehetővé tette, hogy a férfiak elkerüljék a sorozást. A The Guardian azt írja, mindez arra utalhat, hogy Moszkva hosszadalmas konfliktusra számít Ukrajnában.
A lap beszámolója szerint Vlagyimir Putyin pénteken aláírta a digitális tervezetrendszer létrehozásáról szóló törvényjavaslatot. Ennek lényege tulajdonképpen az, hogy megkönnyíti az oroszok mozgósítását a hadseregbe. Az orosz hadsereg ezután már elektronikus levél formájában is kiküldheti a sorozásra való behívót, míg korábban ezt csak postán lehetett megtenni.
A Wagner-csoport vezére szerint véget kellene vetni az ukrajnai háborúnak
Jevgenyij Progozsin egy videóban beszélt arról, hogy Moszkva elérte a célját Ukrajnában. „Különleges katonai műveletnek" nevezett nyílt háborút indított Vlagyimir Putyin Ukrajna ellen. A harcok 2022 február óta tartanak, a Nyugat fegyverszállításokkal és gazdasági szankciókkal nehezíti az oroszok előrenyomulását. Cikksorozatunkban minden fejleményről beszámolunk.
A brit minisztérium szerint mivel így az állampolgárokat már digitálisan is összekapcsolhatják más, az állam által biztosított online szolgáltatással, a behívás megtagadásával korlátozhatják az illető munkavállalását, vagy épp a külföldre való utazását.
Az intézkedésről úgy vélik, az ukrajnai konfliktus elhúzódására való felkészülés.