szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az amerikai elnök azt várja, hogy az ukrán ellentámadás tárgyalásra kényszeríti Oroszországot.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Ukrajna a NATO tagja lesz, de addig nem, amíg háborúban áll Oroszországgal

– mondta csütörtökön Helsinkiben Joe Biden amerikai elnök. Szerinte „a kérdés nem az, hogy csatlakozzon-e a NATO-hoz, vagy sem, hanem az, hogy mikor tud csatlakozni”. Arra számít, hogy az ukrán ellentámadás tárgyalásra készteti Oroszországot. Attól pedig nem tart, hogy a háború több évig tartana.

Zelenszkij megérti, hogy egyesek félnek Ukrajna NATO-tagságáról beszélni, mert „senki nem akar világháborút"

Az előző napi feszültséghez képest sokkal békülékenyebb hangulata volt a sajtótájékoztatónak Jens Stoltenberg NATO-főtitkár és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök között. A tagságról ugyan továbbra sincs szó, de Zelenszkij szerint ez érthető is, hiszen „senki nem akar világháborút".

Biden hozzátette: a vilniusi NATO-csúcson a tagállami vezetők megmutatták a világnak, hogy a katonai szövetség „egységesebb, mint valaha”. „A szövetségesek tudják, hogy ez a harc nemcsak Ukrajna jövőjéért, hanem Kelet-Európa és a világ szuverenitásáért, biztonságáért és szabadságáért is folyik” – tette hozzá.

Hosszú távú biztonsági garanciákat kapott a G7-országoktól Ukrajna a vilniusi NATO-csúcstalálkozón

Az aláírók addig állnak ki az orosz agresszióval szemben védekező Ukrajna mellett, amíg szükséges - földön, vízen és levegőben egyaránt.

Az amerikai elnök „hihetetlen előnynek” nevezte Finnország NATO-csatlakozását, a finn elnök, Sauli Niinistö pedig azt mondta, Finnország biztonsága „új korszakhoz érkezett”. Biden Finnországban találkozott Svédország, Dánia, Norvégia és Izland vezetőivel is, ezen az éghajlatváltozás kérdéseit vitatták meg, amiben az amerikai elnök szorosabb együttműködést szorgalmazott.

Fülke - Tálas Péterrel a NATO-csúcsról: A katonai szövetség elkezdett akként is viselkedni

Ukrajna tagsága sosem volt realitás, cserébe komoly garanciákat kapott arra, hogy nem marad egyedül Oroszország ellen. A vilniusi találkozó legnagyobb győztese mégsem Kijev, hanem a NATO maga - közéleti podcastunkban Tálas Péterrel, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének vezetőjével értékeltük a NATO-csúcsot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!