szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Putyin által vezetett ország főügyészsége szerint az egyetem le akarja járatni a „különleges hadműveletet" és az orosz vezetést.

Oroszországban nemkívánatosnak nyilvánították a Soros György által alapított, Magyarországról elüldözött, ezért Ausztriában működő Közép-európai Egyetemet, azaz a CEU – közölte az orosz főügyészség sajtószolgálat hétfőn a TASZSZ hírügynökséggel.

A főügyészség szerint a CEU hivatalosan deklarált céljai között szerepel a „nyílt társadalom és a demokrácia" értékeinek előmozdítása Közép- és Kelet-Európa országaiban, valamint a volt Szovjetunió köztársaságaiban, ám valóságban „erőfeszítései jelenleg az Oroszországi Föderáció különleges hadműveletének és politikai vezetésének lejáratására összpontosulnak".

A hatóság kifogásolta, hogy az egyetem számos olyan oktatási programot indított, „amely szándékosan leértékeli és eltorzítja az orosz állam történelmét, lekicsinyli a kiemelkedő orosz tudósok, írók, kulturális személyiségek érdemeit, és hamis állításokat hirdet, amelyek szerint Oroszország bűnös a világ összes kataklizmájában, ami nyilvánvalóan nem felel meg a valóságnak".

Az indoklás értelmében ezekből a programokból kizárják az olyan szakértőket, akik bármilyen orosz állami intézménnyel kapcsolatban állnak, vagy akik a „különleges hadműveletet" támogatják. A képzési programok középpontjában Oroszország állítólagos ukrajnai „háborús bűneire", az „orosz propagandára" és a különleges hadműveletet támogató orosz állampolgárok „másodrendűségére" vonatkozó kijelentések állnak. A főügyészség azt állította, hogy a CEU kádereket toboroz a globális oroszellenes médiakampányhoz.

Az orosz igazságügyi minisztérium az EastCham Finland, a Hudson Institute és az Egyesült Államokban bejegyzett Szabad Burjátföld Alapítvány nem kormányzati szervezetet is felvette a nemkívánatos szervezetek nyilvántartásába.

Ahogy arról korábban már beszámoltunk, CEU 2019-ben kénytelen volt képzései nagy részét Bécsbe helyezni, ahol nagy örömmel fogadták, miután a Lex CEU-ként elhíresült módosítás kimondta, hogy csak olyan külföldi egyetem működhet Magyarországon, amely „a székhelye szerinti országban működő, és ott ténylegesen felsőoktatási képzést folytató államilag elismert felsőoktatási intézménynek minősül”. A CEU ugyanis az Egyesült Államokban nem működött, amikor pedig a kifejezetten az ő zaklatására hozott törvényre válaszolva megteremtette a feltételeket a New Yorkban folytatandó oktatáshoz, a magyar hatóságok kétségbe vonták ezt, lényegében hazugsággal vádolva New York állam kormányzóját és oktatási hatóságát.

Bár erről az előírásról 2020 őszén megállította az Európai Unió Bírósága, hogy torzította a versenyfeltételeket ezért visszavonják a CEU-t elüldöző törvény lényegi részét, az egyetem már nem tért vissza a magyar fővárosba.

Magyar akkreditációjú képzések maradtak Budapesten, ezért mondhatja Szijjártó Péter külügyminiszter, aki makacsul úgy tesz, mint ha nem értené, mi történt, hogy „nem is lett elüldözve Budapestről az egyetem, hiszen ott van az épülete a Bazilika mellett, és továbbra is zajlanak a magyar diplomát adó képzései”. Ez igaz, csak éppen attól fosztották meg az intézményt, ami a lényege volt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!