szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az európai hagyományos fegyveres erőkről szóló szerződést még 1990-ben kötötték meg és a NATO, valamint a megszűnőfélben lévő Varsói Szerződés országai írták alá.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Oroszország hivatalosan is felmondta a fegyveres erők jelenlétét több fontos szempontból is korlátozó megállapodást, az európai hagyományos fegyveres erőkről szóló szerződést (CEF) – írja a Reuters.

Moszkva a lépést azzal indokolta, hogy az USA aláásta a hidegháború utáni biztonsági architektúrát a NATO további bővítésével. A CEF-et még 1990-ben írták alá a NATO és a megszűnőfélben lévő Varsói Szerződés országai. Az Atlanti-óceán és az Ural-hegység közötti térségre vonatkozó szerződés a nehézfegyverzet több kategóriáját korlátozta, és előírta a meghatározott mennyiségen felüli eszközök megsemmisítését.

A szerződés lényege az volt, hogy megakadályozza a feleket abban, hogy nagy mennyiségben vonjanak össze csapatokat, és indítsanak velük lerohanásszerű támadásokat mások ellen Európában.

A megállapodás a kezdetektől nem volt Moszkva ínyére, hiszen az európai színtéren ő rendelkezett nagyobb számban fegyverzettel, és épp ezt az előnyét bontotta le a szerződés. Nem véletlen hát, hogy az oroszok már 2007-ben felfüggesztették a részvételüket a szerződésben, majd minden aktív közreműködést leállítottak vele kapcsolatban 2015-ben, majd 2023 májusában, több mint egy évvel az orosz–ukrán háború kitörése után, Vlagyimir Putyin aláírt egy rendeletet, amiben felmondta az egyezményt, és ez a rendelet lépett most hatályba.

„Oroszország kilépése szisztematikusan aláássa az euroatlanti biztonságot. A CFE-szerződés az euroatlanti biztonsági struktúra sarokköve, így fenntarthatatlan lenne az a helyzet, hogy a szövetséges részes államok betartják a szerződést, míg Oroszország nem” – írta közleményében a NATO.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!