szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kezdeményezéshez mások mellett az Egyesült Királyság, Franciaország, Olaszország, Bahrein, Kanada és Norvégia is csatlakozik.

Izrael háborúban
A Hamász 2023 őszi brutális támadása óta Izrael előbb Gázában, majd Libanonban kezdett ellenoffenzívát, hogy megtörje az Irán által támogatott szélsőségesek állandó fenyegetését és kiszorítsa szomszédságából a terroristákat. Az eszkalálódó háború legfontosabb fejleményeiről folyamatosan beszámolunk.
Friss cikkek a témában

A Vörös-tenger hajózási szabadságát célzó, az Egyesült Államok vezette munkacsoport megalakítását jelentette be hétfőn Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter. A nemzetközi kezdeményezés célja, hogy véget vessen a jemeni húti lázadók támadásainak a térségen áthaladó hajók ellen.

A művelettel a Vörös-tenger déli részén, valamint az Ádeni-öbölben jelentkező biztonsági kihívásokra kívánnak választ adni, célja pedig a szabad áthaladás biztosítása, továbbá a régiós biztonság és fejlődés erősítése – jelentette ki a bahreini látogatáson tartózkodó Lloyd Austin.

A kezdeményezéshez közlése szerint mások mellett az Egyesült Királyság, Franciaország, Olaszország, Bahrein, Kanada és Norvégia is csatlakozik. A miniszter szerint az atrocitások nem pusztán a kereskedelem szabadságára mérnek csapást, veszélybe sodorják a legénység életét, valamint nemzetközi jogba ütköznek.

A BP is bejelentette, hogy a húti lázadók támadásai miatt nem szállít több olajat a Vörös-tengeren

A hétvége folyamán több szállítmányozó cég is bejelentette, hogy elkerüli a Szuezi-csatornát.

A bejelentésre reagálva Mohammed Abdusszalám húti főtárgyaló újságíróknak „teljesen feleslegesnek” nevezte a washingtoni kezdeményezést, hangsúlyozva, hogy a térség vizei az izraeli, illetve az Izraelbe haladó hajókon kívül minden vízi jármű számára biztonságosak. Kijelentette: a hútik nem változtatnak a gázai konfliktussal kapcsolatos álláspontjukon.

„Nem hagyunk fel műveleteinkkel még akkor sem, ha Amerika az egész világot is mozgósítaná ellenünk” – közölte a lázadók egyik szóvivője, Mohammed al-Buhejti is.

Mindeközben az amerikai hadsereg Központi Parancsnoksága (CENTCOM) újabb, a Vörös-tenger déli részén áthaladó hajók elleni húti támadásokról számolt be, az Egyesült Államok pedig ismét felszólította az ENSZ Biztonsági Tanácsát (BT), hogy tegyen lépéseket az atrocitások ellen.

A nemzetközileg elismert jemeni kormány ellen harcoló, Irán támogatását élvező hútik a műveleteket a palesztinok iránti szolidaritással indokolják. A hútik a gázai fegyveres konfliktus októberi kirobbanása óta több alkalommal indítottak drón- és rakétatámadást izraeli területek ellen.

A világ legnagyobb hajózási társaságai sorra jelentik be, hogy elkerülik a Vörös-tengert

A térségben zajló újabb támadások miatt a Mediterranean Shipping Company (MSC) és a francia CMA CGM is bejelentette, hogy szüneteltetik a konténerszállító hajóik forgalmát a Vörös-tengeren.

A felkelők azt is közölték, hogy az Izrael felé haladó minden hajót célpontnak tekintenek mindaddig, amíg az izraeli blokád alatt álló Gázai övezet élelmiszerhez és orvosi felszereléshez nem jut. A bejelentés nyomán a jelentősebb hajózási vállalatok felfüggesztették a Vörös-tengeren és a Szuezi-csatornát érintő útvonalaikon a forgalmat.

A Földközi-tengert a Vörös-tengerrel összekötő, 163 kilométeres Szuezi-csatornán halad át a világkereskedelem mintegy tíz százaléka. Az útvonal hiányában a hajóknak a Dél-afrikai Köztársasághoz tartozó Jóreménység foka felé kell kerülniük, ez pedig körülbelül két héttel megnöveli útjuk hosszát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!