szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egy nő halt meg, a férje és a lánya megsérült.

Miközben folytatódtak és kiszélesedtek kedden Franciaországban a gazdák forgalomlassító akciói a délnyugati országrész autópályáin, az egyik blokádnál halálos baleset történt.

Az áldozat egy 35 éves nő, aki kedd reggel a délnyugat-franciaországi Pamiers-ben egy útlezárásnál volt a 40 éves férjével és 14 éves lányukkal, amikor a szalmabálákból épített útzárnak ütközött egy gépkocsi - közölte a helyi ügyészség.

A közlemény szerint a gázolás "nem tűnik szándékosnak", a helyszínen hajnalban nagyon rossz látási viszonyok voltak. Az áldozat férjét és gyermekét súlyos sérülésekkel kórházban ápolják, a jármű három örmény állampolgárságú utasát őrizetbe vették a súlyos, nem szándékos emberölés miatt indított eljárás keretében.

Emmanuel Macron államfő és Gabriel Attal miniszterelnök is együttérzését és szolidaritását fejezte ki az X közösségi oldalon.

Arnaud Rousseau, a legjelentősebb francia mezőgazdasági szakszervezet, az FNSEA elnöke úgy nyilatkozott: "A méretét mindannak, ami készülőben van, a tragédia nem fogja megváltoztatni. A harc folytatódik."

Egy nappal azután, hogy az FNSA elnökét fogadta Gabriel Attal miniszterelnök, a gazdák negyedik napja tartó tiltakozó megmozdulása kiszélesedett: újabb blokádok jelentek meg. A kormány hétfő este fogadta a többségi szakszervezetek képviselőit, de a találkozó után Marc Fesneau mezőgazdasági miniszter csak annyit mondott: "a miniszterelnök világosan kifejezte azon szándékát, hogy gyorsan, még a héten, számos kezdeti bejelentést tegyen".

A kormány nem titkoltan attól tart, hogy országos tiltakozás alakul ki, hasonlóan a németországi, a hollandiai, a brit vagy a romániai gazdatüntetésekhez. Rendőrségi források szerint egyelőre csak néhány száz gazda tiltakozik a csaknem félmillióból, de "amennyiben a hatóságok nem adnak válaszokat, az akciók radikalizálódása is várható".

Arról, hogy pontosan mi történik Németországban és Romániában, miért tüntetnek a gazdák és ennek milyen következményei lehetnek az alábbi cikkünkben olvashat.

Traktorok Németországban, traktorok Romániában - Miért tüntetnek Európa-szerte a gazdák?

Gazdasági problémák, szigorodó előírások, aszály és az ukrán helyzet is tiltakozásokra sarkallta az utóbbi időben az európai agrártermelőket, de a szélsőjobb vagy populista erők is felbukkannak a képben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!