szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Kommuna az orosz flotta tengeralattjáró-mentésre használható hajója, amit még az első világháborút megelőző évben bocsátottak vízre.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Az ukrán haditengerészet egy rakétája megrongálta a Szevasztopol egy dokkjában tartózkodó Kommuna nevű orosz tengeralattjáró mentőhajót – jelentették be az ukránok egy tweetben.

Defense of Ukraine on Twitter: “Another bad day for the russian Black Sea Fleet.Today, the Ukrainian Navy hit the russian salvage ship “Kommuna” in temporarily occupied Crimea. The nature of the damage is being verified.Despite being the oldest ship in service with the russian Black Sea Fleet, Kommuna is… pic.twitter.com/xrJtZtvN4i / Twitter”

Another bad day for the russian Black Sea Fleet.Today, the Ukrainian Navy hit the russian salvage ship “Kommuna” in temporarily occupied Crimea. The nature of the damage is being verified.Despite being the oldest ship in service with the russian Black Sea Fleet, Kommuna is… pic.twitter.com/xrJtZtvN4i

A támadás tényét videófelvételek is megerősítik, ugyanakkor azt még nem tudni, hogy milyen mértékben sérült meg a hajó.

A Kommuna egy érdekes színfoltja az orosz flottának, hiszen a világ legöregebb, még aktív szolgálatot teljesítő hadihajójáról van szó. A katamarán típusú, tengeralattjáró és roncsmentésre használható járművet még Volhov néven gyártotta le a szentpétervári Putyilov gyár, és 1913-ban bocsátották vízre.

A Volhov (Kommuna) vízrebocsátása Szentpéterváron 1913 novemberében
Wikipedia

A hajót 1922-ben, a Szovjetunió megalakulását követő napokban nevezték át Kommunára. A második világháború alatt az ostromlott Leningrádban teljesített szolgálatot, ahol nem a tenger, hanem a Ladoga-tó fenekéről mentett az ostromlott városba bejuttatni tervezett, de menet közben a tó fenekére süllyedt tankokat és egyéb járműveket.

A Szovjetunió összeomlása után a Kommuna az új orosz állam felügyelete alá került, és az orosz–ukrán háború kirobbanását követően többek között a Moszkva-cirkáló roncsai közül mentette ki a még használható fegyverzetet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!