Zelenszkij mélyebb csapásokra készül Oroszországban, az Egyesült Államok engedélyét kéri

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kérte az Egyesült Államokat, hogy engedélyezze Kijevnek a mélyebb csapásokat Oroszország területére, miután képviselői szombaton Washingtonban magas rangú amerikai tisztviselőkkel találkoztak.

  • hvg.hu/MTI hvg.hu/MTI
Zelenszkij mélyebb csapásokra készül Oroszországban, az Egyesült Államok engedélyét kéri

Háború Ukrajnában

Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.

Washington 2022 óta több mint 50 milliárd dollár értékű katonai segélyt nyújtott Ukrajnának, de a fegyverek használatát ukrán területre és a védelmi célú határon átnyúló műveletekre korlátozta.

„Az ukrán égbolt megtisztítása az orosz irányított légibombáktól egy erős lépés, amely arra kényszeríti Oroszországot, hogy törekedjen a háború befejezésére és az igazságos békére” – mondta Zelenszkij esti videóbeszédében.

Az Egyesült Államokhoz, Nagy-Britanniához, Franciaországhoz és Németországhoz fordulva kijelentette: „Szükségünk van a képességekre, hogy valóban és teljes mértékben megvédjük Ukrajnát és az ukránokat. Szükségünk van mind a nagy hatótávolságú képességek engedélyezésére, mind az önök nagy hatótávolságú lövedékeire és rakétáira.”

Az államfő anélkül, hogy konkrétumokat közölt volna, azt mondta, képviselői „minden szükséges részletet” eljuttattak Ukrajna partnereihez.

Rusztem Umerov ukrán védelmi miniszter, aki ukrán küldöttség élén pénteken és szombaton Washingtonban amerikai tisztviselőkkel és szakértőkkel találkozott, a CNN hírtévé által sugárzott interjúban azt mondta, Kijev megmutatta, az ukrán városok elleni csapásokhoz használt orosz repülőterek a mélységi csapások hatótávolságán belül vannak.

Korábban megírtuk, amerikai kormányzati források szerint az amerikaiak nem tekintik sürgősnek az ügyet. A forrás szerint az ATACMS és a brit Storm Shadow ballisztikus rakéták leszállítása óta az oroszok ki is vonták a légierejük 90 százalékát a fegyverek hatótávjából, így nem lenne lényegi hatása az ATACMS-rakéták bevetésének, és helyette azt javasolta az ukránoknak, hogy használják továbbra is azokat a drónokat, amikkel már korábban is sikereket értek el orosz területen.

Ezt az amerikai álláspontot azonban megkérdőjelezi az a térkép, amit az Institute for the Study of War nevű katonai agytröszt hozott nyilvánosságra. Eszerint a légierő kivonása után is marad bőven még elérhető célpont a rakéták számára.

Térképen több száz orosz katonai célpont, amit az ukránok támadhatnának, ha Washington engedélyt ad rá

Katonai repülőterek, magasabb katonai egységek parancsnoki pontjai, raktárai, a katonai elhárítás, illetve hírszerzés egységeinek rádióállomásai, központjai találhatók az ISW által kiadott térképen.

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.