szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az ENSZ BT öt állandó tagja bírálta az UNRWA izraeli működésének betiltását, amely Kína szerint a palesztin menekültek millióinak kollektív büntetését jelentené.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) vétójoggal rendelkező öt állandó tagja – Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország, Oroszország és Kína – kedden ritka egyetértésben bírálta az ENSZ palesztin menekülteket támogató segélyszervezete (UNRWA) izraeli működésének betiltását.

Washingtont “mélységesen aggasztja ez a törvénykezés” – jelentette ki Matthew Miller amerikai külügyi szóvivő. Mint mondta, mindez palesztinok millióit sodorja veszélybe, akik rá vannak utalva az UNRWA olyan fontos szolgáltatásaira, mint az egészségügyi ellátás, vagy az alap-, illetve középfokú oktatás. Hasonlóan nyilatkozott Linda Thomas-Greenfield amerikai ENSZ-nagykövet is.

Fu Cung, Kína világszervezethez akkreditált nagykövete az ENSZ BT-ben “a lehető leghatározottabban” elítélte az izraeli döntést. Úgy fogalmazott, hogy az ügynökség bezárása “palesztin menekültek millióinak kollektív büntetését jelentené”.

Vaszilij Nyebenzja, Oroszország állandó ENSZ-képviselője szintén az UNRWA végleges megszűnésének veszélyéről beszélt. “Támogatjuk az ENSZ-főtitkár azon kijelentését, miszerint az UNRWA nélkülözhetetlen, és jelenleg nincsen alternatívája” – húzta alá az orosz diplomata, miután António Guterres korábban arról beszélt, hogy nincs mivel kiváltani az ügynökség munkáját.

Izrael betiltja az ENSZ-segélyszervezet működését, súlyosbodhat a gázai humanitárius válság

Az izraeli parlament törvényt fogadott el, amely megtiltja a palesztinai menekülteket segélyező ENSZ-szervezet, az UNRWA működését az ország területén. Az intézkedés tovább mélyítheti a gázai lakosságot érintő súlyos humanitárius válságot, és felháborodást keltett nemzetközi körökben.

Az 1967-ben Jordániától elfoglalt Ciszjordániában és a Gázai övezetben mintegy 18 ezer alkalmazottal, köztük 13 ezer oktatóval és 1500 egészségügyi dolgozóval működő UNRWA 1949 óta nyújt létfontosságú segítséget a palesztinoknak.

Szemben az ENSZ más intézményeivel, az UNWRA saját maga foglalkoztat a helyben élők közül tanárokat és egészségügyi személyzetet, Gázában 13 ezer embert. Izrael azzal vádolja az ügynökséget, hogy egyes tagjai részt vettek a Hamász terrorszervezet október 7-i összehangolt támadásában Izrael déli része ellen.

Az izraeli parlament, a kneszet hétfő este fogadta el az UNRWA Izrael területén való működését betiltó törvényt. Ez egyebek között azt is jelenti, hogy a szervezet a palesztin területeken is kénytelen lesz felhagyni tevékenységével, mivel Izrael ellenőrzi a határátkelőket.

Barbara Woodward brit ENSZ-nagykövet az ENSZ BT keddi ülésén kijelentette, hogy az UNRWA munkatársai elleni vádakat az év elején gondosan kivizsgálták, így nincs oka annak, hogy “megszakítsák a kapcsolatot az UNRWA-val”.

Nicolas de Riviére, Franciaország ENSZ nagykövete pedig kijelentette, hogy Izrael nem helyezheti törvényen kívül az ENSZ-ügynökséget.

Antonio Guterres ENSZ-főtitkár kedden levélben tiltakozott Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnöknél az UNRWA izraeli betiltása miatt – közölte Guterres szóvivője, aki szerint a főtitkár aggodalmait és a nemzetközi joggal kapcsolatos kérdéseit hangsúlyozta levelében. Stéphane Dujarric reményét fejezte ki, hogy az új izraeli törvényt, amely tudomása szerint 90 nap múlva lép életbe, “nem fogják alkalmazni”.

Sok háborús övezetben megfordult, de a gázait tartja a legszörnyűbbnek az ENSZ főbiztosa

Több időt töltött válságok sújtotta országokban, mint hazájában Philippe Lazzarini, az ENSZ palesztinokat segítő ügynökségének vezetője.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!