szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kémek az információk átadásáért cserébe 3 és 7 millió forint értékben kaptak fizetséget, a tettük miatt a bíróság többéves börtönbüntetésre ítélte őket.

A tajvani bíróság szerdán elítélt négy katonát kémkedés miatt – írja a The Guardian. A kémek közül három az elnök biztonsági csapatának volt a tagja, a negyedik pedig a védelmi minisztérium információs és távközlési parancsnokságának katonája volt.

A bíróság szerdai megállapítása szerint az elkövetők 2022 és 2024 között titkos katonai információkat adtak át a kínai hírszerzés ügynökeinek. A kényes információkat mobiltelefonnal fotózták le, ezért cserébe 3 és 7 millió forintnak megfelelő tajvani dollárt kaptak.

A vádlottak „rendkívül érzékeny és fontos egységeknek dolgoztak, és kötelességüket megszegve kenőpénzt fogadtak el, fényképezéssel titkokat loptak” – idézi a brit lap a bíróság közleményét. – „Tettükkel elárulták az országukat, és veszélyeztették a nemzetbiztonságot.”

A négy katonát börtönbe zárták, a legenyhébb büntetés 5 év 10 hónap, a legsúlyosabb pedig 7 év.

Kína mindent megtesz azért, hogy annektálja Tajvant. „A Tajvani-szoros két oldalán élő emberek egy családot alkotnak. Senki sem szakíthatja szét a családi kapcsolataikat, és nem állíthatja meg a nemzeti újraegyesítés történelmi tendenciáját” – fogalmazott újévi beszédében Hszi Csin-ping kínai elnök

Hszi Csin-ping: Senki sem állíthatja meg Kína és Tajvan újraegyesítését

A kínai elnök úgy véli, „a Tajvani-szoros két oldalán élő emberek egy családot alkotnak”.

A The Guardian megjegyzi, hogy az elmúlt években meredeken emelkedett azoknak a száma, akiket Kínának való kémkedés gyanújával állítottak bíróság elé a szigetországban, mivel a katonai és polgári nyomozó szervek keményen fellépnek a kémkedés ellen. 2022-ben 10, 2024-ben pedig már 64 embert vontak felelősségre. Igaz, ez eltörpül amellett, hogy a tajvani kormány 2017-es becslése szerint több mint 5000 kínai kém lehet az országban.

A vádak gyakran a tajvani hadsereg jelenlegi vagy egykori tagjait érintik, akiket előszeretettel toboroznak a pekingi hírszerzők.

Tavaly egy, a tajvani kormányhoz kötődő kutatóintézet felhívta a figyelmet arra, hogy a katonák a rossz fizetés vagy a karrierlehetőségek hiánya miatt könnyen beszervezhetők. Könnyű őket „megvásárolni”, illetve sokakat csábítanak a hírszerzők szexuális ösztönzőkkel is, de vannak olyanok, akiket egyszerűen a bánásmód vagy az előmenetel hiánya miatti keserűség vezérel. Valószínűleg részben ennek köszönhető, hogy az elmúlt héten a tajvani kormány bejelentette a katonák alapbérének emelését.

Nyitóképünk illusztráció. Fotó: AFP / Sam Yeh

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!