szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Bár az erdőirtás nem szűnt meg, a mértéke csökkent – közölte az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) legújabb jelentésében.

Zhvg
A világ egyik legsürgetőbb problémája a környezet védelme, a klímaválság, a fenntarthatóság. Ezekre nekünk különös figyelmet kell fordítanunk, ezért kiemelt helyen is kell kezelnünk. Innen új alrovatunk címe is: Zhvg.
Friss cikkek a témában

„Az erdők életünk fontos részei: ételünket, bútorainkat és a tiszta levegőt köszönhetjük létezésüknek, ezért az erdészeti és agrárszektornak keményebben és összefogásban kell dolgoznia azért, hogy tovább lassítsuk az erdőirtás ütemét” – mondta Maria Helena Semedo, a FAO éghajlatért és természeti erőforrásokért felelős főigazgató-helyettese. A jelentés egy több mint 700 szakértőt tömörítő nemzetközi hálózat együttműködésében készült, a benne foglaltakhoz 60 szempontot vizsgáltak 236 országban és területen.

A 2020-as globális erdei erőforrások felmérés legfontosabb megállapításainak megjelenésével egy interaktív kiadvány is elérhetővé vált. A jelentés alapján a Földön 4,06 milliárd hektár erdő található – ez a szárazföldi területek közel harmadát jelenti, valamint 0,52 hektárt fejenként.

Mindent egybevetve – az erdőirtást és -telepítést is – világszerte 4,7 millió hektár erdő tűnt el 2010 óta.

Érezhető fejlődés

Az ENSZ 15-ös számú Fenntartható Fejlődési Célja a szárazföldi ökoszisztémák megóvására, helyreállítására és fenntartható kezelésére szólít fel a „földi élet” támogatásért. Az erdei erőforrások jelentés révén a FAO fontos mérőszámokkal és információval szolgál a globális célkitűzés felügyelete alá eső területeiről és a fenntartható erdőgazdálkodás terjedéséről.

Napjainkban 2,05 milliárd hektár erdőre (a teljes terület több mint felére) vonatkozik gazdálkodási terv.

A szakértők jelentős felívelést mértek a védett területen található erdők kiterjedésében, miután az elmúlt harminc évben 191 millió hektárral nőtt ezen erdők nagysága – ezzel a teljes erdőterület 18 százaléka tartozik ide. A legnagyobb ilyen területek Dél-Amerikában találhatók.

A jelentés legfontosabb megállapításai:

  • A globális erdőterületek 1990 óta 178 millió hektárral – egy Líbia nagyságú területtel – csökkentek.
  • Az elmúlt évtizedben nőtt az erdőterületek mérete Ázsiában, Óceániában és Európában, míg az erdőcsökkenés mértéke Afrikában és Dél-Amerikában volt a legsúlyosabb.
  • Az erdőségek több mint felén (54 százalék) öt ország osztozik: Brazília, Kanada, Oroszország és az Amerikai Egyesült Államok.
  • Az elsődleges erdőterületek kiterjedése 1,11 milliárd hektár.
  • Az erdőségek közel harmadából elsődlegesen faanyagot és erdei melléktermékeket nyerünk ki.
  • A talajjavításra és vízmegkötésre kijelölt erdők aránya emelkedőben van.
  • Az erdők nagy többsége (93 százalék) természetes – a maradék telepített.
  • Az erdőterületek 73 százaléka állami tulajdon, de ennek aránya globálisan csökkenőben van 1990 óta a magántulajdonban lévő erdők javára.
  • Az erdők által megkötött szénkészletek csökkennek az erdőirtással párhuzamosan, ám a sűrűsége valamelyest nőtt az elmúlt 30 évben.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Zhvg

Van, ahova nem lenne szabad fákat ültetni

Közel sem csodaszer a faültetés: míg van, ahol a fák javítják a talaj vízellátottságát, máshol ellenkező hatást érnek el, és az elsivatagosodás veszélyét növelik. Ilyen Magyarországon a Duna-Tisza köze is. Továbbá vannak olyan fajok, amelyek többet árthatnak, mint használnak.