Hét ország klímaterve alááshatja az EU klímacéljait

Magyarország nincs aközött a hét ország között, amelyek a legszennyezőbb módon nyernék a villamosenergiát 2030-ig.

  • hvg.hu hvg.hu
Hét ország klímaterve alááshatja az EU klímacéljait

Zhvg

A világ egyik legsürgetőbb problémája a környezet védelme, a klímaválság, a fenntarthatóság. Ezekre nekünk különös figyelmet kell fordítanunk, ezért kiemelt helyen is kell kezelnünk. Innen új alrovatunk címe is: Zhvg.

Az EU-s tagállamok nemzeti energia- és klímatervei alapján távolról sem fogja elérni 2030-ra az EU a klímacéljait – hívta fel a figyelmet a szénről a tiszta energiára való átállással foglalkozó, Ember nevű agytröszt a legújabb, hétfőn publikált jelentésében.

A szakértők az országok stratégiájának az elemzése alapján arra az eredményre jutottak, hogy 2030-ig sem a szént, sem a többi fosszilis energiahordozót nem fogják tudni kivezetni az áramtermelésből.

Bár a következő évtizedben a megújulók aránya a duplájára nőhet és a szénből nyert energia a felére csökken, hét ország miatt még így sem fogja megközelíteni az EU a céljait. A mostani állás szerint 2030-ra ezek az országok lesznek felelősek az unió áramtermeléssel összefüggő kibocsátások 80 százalékért:

  • Lengyelország,
  • Csehország,
  • Bulgária,
  • Németország,
  • Belgium,
  • Románia és
  • Olaszország.

Megnézték azt is, hogy állunk majd megújulókkal 2030-ra az energiatermelésben: az előrejelzés 2030-ra 60 százalékra teszi ezek arányát, és főleg a szél- és a napenergiára fogunk támaszkodni.

A leválás ellenére azonban tíz év múlva az energia negyedét még mindig fosszilisekből nyeri majd az EU, holott a tervei szerint addigra teljesen kivezetnék a fosszilis energiahordozót.

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

Megszavazták a módosított költségvetést, de Budapest csak időt nyert, életet nem - közvetítésünk a Fővárosi Közgyűlés üléséről

A július 1-i határidő előtti utolsó pillanatban, a hétfői rendkívüli közgyűlésen dőlt el, hogy a fővárosi képviselők kiigazították a már korábban, konszenzussal elfogadott 2025-ös költségvetést, így van újra érvényes büdzséje a fővárosnak – év végéig. Ha nem így lett volna, durva korlátozásokkal és pénzügyi nehézségekkel járó állapotra kellett volna készülni.