Belenyúl és lenyúl: két ágazatot kapnak karácsonyra a kormány kedvencei
Kisajátítás és az uniós előírások áthágása is belefér annak érdekében, hogy a kormány az évi több százmilliárdos üzleteteket, a mobilfizetést és a hulladékgazdálkodást koncesszióba adja kedvezményezettjeinek.
Határtalan kreativitásról tesz tanúbizonyságot az Orbán-kormány, amikor kitalálja, miként lehet egy uniós jogsértést úgy orvosolni, hogy a saját körei húzzanak belőle politikai és üzleti hasznot. Az Európai Unió Bírósága két évvel ezelőtt úgy ítélte meg: ellentétes az uniós joggal, hogy a magyar állam egyik cége kizárólagosan üzemelteti a nemzeti mobilfizetési rendszert. Telefonon át autópálya-matricát venni vagy parkolási díjat fizetni ugyanis csak a Nemzeti Mobilfizetési Zrt.-n keresztül lehet, még akkor is, ha a fogyasztó különböző viszonteladókkal kerül kapcsolatba.
Sokat nyerhetnek a járványon, akik digitális pénzügyekben utaznak
Sikerágazatnak tűnik a járvány árnyékában a pénzügyi információtechnológia, de valójában öldöklő verseny folyik azért, hogy a bankoké, a fintech szolgáltatóké vagy a technológiai óriásoké legyen-e az ügyfél. Magyarországon a kormányhoz közel állók is bejelentkeztek a futamra.
2018 óta eltelt két év anélkül, hogy a kormány bármit tett volna a jogsértés megszüntetéséért. Most pedig, amikor a bírósági döntésre hivatkozva benyújtotta a törvénymódosítást, ahelyett, hogy szétporlasztaná az állami monopóliumot, még ki is terjeszti azt, és egy általa választott cégnek átpasszolja. Ráadásul – a trafikok és a kaszinók sikerén felbuzdulva – nemcsak a mobilfizetést adnák koncesszióba, hanem a hulladékgazdálkodás irányítását is. Mindezt úgy, hogy a két nyertes pályázónak mindenképpen meglegyen a tisztes haszna az egyenként is évi több százmilliárd forintos üzleten. Ehhez a nyereséghez mindazok hozzájárulnak a jövőben, akik például busz- vagy vonatjegyet vesznek online, mobiltelefonnal egyenlítik ki a parkolást, akik fizetnek a szemét elszállításáért, a betétdíjas sörért, üdítőért.